Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Müslüman Kardeşler’in 33 üyesine hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’daki Kahire Ceza Mahkemesi’nden Müslüman Kardeşler (İhvan) grubunun 17 üyesi ve destekçisine müebbet hapis kararı. 2014’te Kahire’deki şiddet olayında yer alan 16 kişi hakkında da hapis cezası verildi.

Grubun düzinelerce üye ve destekçisi, Mart 2014’te başkentin kuzeydoğusunda olan Ayn Şems bölgesinde bir gösteri düzenlemiş, çıkan çatışmada, bir gazeteci, bir kadın ve bir çocuk, toplam 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Reuters’a konuşan kaynaklar, mahkemenin, 8 sanığa 15, 3 sanığa 7 yıl, 3 sanığa 10 yıl ve diğerler sanıklarada 10’ar yıl hapis cezası ve 15 kişiye de beraat kararı verdiğini bildirdi.

Toplam 48 zanlının yargılandığı davada, 36’sı tutuklu, diğerleri ise gıyabında yargılandı.

Hakkında hüküm verilen sanıklar, Mısır’daki en yüksek mahkeme olan Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunup, itiraz edebiliyor.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013’te görevden alınmasından ve Müslüman Kardeşler’in üye ve destekçilerinin Kahire ve Giza’da gözaltına alınmasından sonra, birçok gösteri düzenlenmişti.

Mursi, bir yıllık iktidarın ardından kitlesel halk protestolarıyla görevinden alındığında, hükümet Müslüman Kardeşler grubunu terör örgütü ilan ederek, yasakladı. Liderlerinin çoğunu, binlerce üye ve destekçisini gözaltına alarak, mahkemeye çıkardı.