Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Müslümanları öldürmek isteyen 3 ABD’liye önce ‘kınama’ sonra ‘müebbet’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD mahkemesi, Müslümanları öldürmek üzere plan yapan ABD’li teröristi kınayarak nadir bir adım attı.

Federal Mahkeme 18 Nisan’da Kansas eyaletinde yer alan Garden City’deki bir konutu havaya uçurmayı planlayan 3 Beyaz ırkçısı ABD’li hakkında öncelikle kınama kararını açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, söz konusu ABD’liler “evde terör eylemi yapmakla” suçlandı. İddianamede ise bu kişilerin aşırı sağcı bir silahlı grubun üyeleri oldukları ve “hedefledikleri kurbanlarının sivil haklarını ihlal etmek üzere komplo kurdukları” ifade edildi.

Curtis Allen, Gavin Wright ve Patrick Stein adlı üç sanık, müebbet hapis cezası ile karşı karşıya. Nitekim haklarındaki hükmünse 27 Haziran’da verilmesi bekleniyor.

Mahkeme belgelerine göre sanıklar, 2016 yılında bir komplo üzerinde çalışmaya başladı. Bu bağlamda çok sayıda yerleşimciyi barındıran bir alandaki Müslümanları öldürme planı yapan sanıklar, Somalili göçmenlere ABD’yi terk etmeleri için tehdit mesajları gönderdi. Söz konusu plan iki kişiyle ortaya konulurken, daha sonra sayı 3’e yükseldi. Fakat plana dördüncü bir kişinin daha dahil olmasından şüphe ediliyor.

Reuters’a göre avukat Stephen McAllister, Wichita bölgesindeki duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “İster yabancı isterse de ABD’li olsun tüm teröristler durdurulmalı ve yasalara uygun olarak cezalandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.
Kansas City Star gazetesinin aktardığına göre, duruşma sırasında jüri üyeleri, “yeni Haçlı savaşı” ve “Müslüman hamamböcekleri” hakkında konuşan bu üç sanık arasında yapılmış toplantıya dair gizli ses kayıtlarını dinledi. Kayıtlarda çete lideri Patrick Stein, kendisini (böcek ilaçlama şirketi Orkin’in televizyon reklamına atıfta bulunarak) “Orkin Man” olarak tanımlıyordu.

Gazete aynı şekilde, sanıklardan birinin plan konusunda ikna olmadığını belirtti. Aktarılana göre sanık, grup tarafından kullanılan düşmanca ifadelere şaşırmış, ciddi olup olmadıklarını sormuştu.

The Huffington Post gazetesinin haberine göre sanıklar, Somalili Müslümanları öldürme girişiminin yanı sıra Müslümanlara konut kiralamasını engellemek amacıyla eşi ve kızına tecavüz ederek bir ABD’li yetkiliyi de öldürmeyi planladı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) muhabiri Dan Dae, mahkeme sırasında sanıkların faaliyetlerini gizlice takip ettiğini belirtti. Dae, sanıkların yerleşim alanının dört köşesinde 4 arabayı havaya uçurarak alanda “kan banyosu” yapmayı umduklarını söyledi.

Söz konusu 3 ABD’li, Kasım 2016’da 49 kişinin hayatını kaybettiği Florida eyaletinde yer alan Orlando’daki bir gece kulübüne yönelik saldırı sonrasında plan yapmaya başladı. Gizli kayıtlar Stein’in, “En iyi Müslüman, ölü Müslümandır” ifadelerini kullandığını ortaya koydu.

Öte yandan sanıkların avukat tutmaması dolayısıyla mahkeme tarafından atanan savunma avukatı Rich Federico, “Nefret, ABD’de bir suç değil” şeklinde konuştu. Federico, “Bu durum, kendileri, fikirleri ve istediklerini elde etme yetenekleri açısından abartılı bir erkek konuşmasından başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Mahkeme tarafından yargılananlar arasında, sağcı bir militan grubun eski üyesi olan Brody Benson da yer aldı. Sosyal medya sitelerinde İslam ve Müslümanlar hakkında küfür içerikli söylemlerde bulunan Benson, duruşma sırasında Orlando saldırısının ardından öfke solumaya başladığını ifade etti. Brody Benson, söz konusu 3 sanığın ‘radikalizm yanlısı olduklarını ve Müslümanlar için kan banyosu yapmak’ istediklerini hissettikten sonra endişelendiğini ve grubu terk etmeye karar verdiğini savundu.