Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Musul’da DEAŞ’ın sildiği kayıtlar kurtarılmaya çalışılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şehd, 2015 yılında doğdu. Fakat babası o sırada devlet dairelerine kızının kaydını yaptıramadı. Çünkü Musul teröristlerin kontrolü altındaydı. Sıcak güneşin altında, nüfus dairesinin önündeki uzun kuyruğa giren 39 yaşındaki Aziz, kızının ismini Irak devletinin kayıtlarına dahil etme umuduyla sırasının gelmesini bekliyordu
.
Devlet dairelerini sistematik bir şekilde imha eden ve kayıtları silen DEAŞ terör örgütünün kontrolü altında sadece teröristlerin yasası hüküm sürüyordu.

Elinde sadece temmuz ayında kurtulana kadar geçen 3 yıl boyunca teröristlerin kontrolü altındaki Musul Hastanesi’nden aldığı bir doğum belgesi olan adam, vatandaşlık dairelerinin DEAŞ’ın kontrolü ile birlikte kapatıldığını söyledi.

Aziz, bu dairelerin aylar önce Ninova eyaletinin büyük şehirlerinde yeniden açıldığını fakat geç kaldığını söyledi. Aziz, kızını kaydetmeye geldiği sırada müracaat edenlerin çok sayıda olması ve biriken aşırı kalabalık nedeniyle kızının kaydını yaptıramadı. Netice olarak, Aziz’in kızı Irak makamlarının gözünde halen yok.

2014 – 2017 yılları arasında teröristlerin kontrolü altında bulunan ve ülkenin üçte birinde yaşayan binlerce Iraklının isimleri devlet kayıtlarından silindi.

Bazıları, doğumları, ölümleri, evlilik durumları veya ticari sözleşmeleri kaydeden DEAŞ örgütünden belge alabildiler. Ama kimse bu belgeleri tanımıyordu. Bu kişiler arasında, aşırılıkçı örgütün mahkemelerindeki yargıç tarafından yazılan bir sözleşme ile 2014 yılında evlenen 29 yaşındaki devlet çalışanı olan Zain Muhammed de var. Örgüt mahkemelerindeki bir yargıç tarafından evliliğinin gerçekleştiğini söyleyen Muhammed şunları aktardı:

“Bize örgüt tarafından imzalanmış bir sözleşme verdiler. Bugün, Musul’un kurtuluşundan ve kentteki çalışmaları için mahkemelerin açılmasından sonra eşimle birlikte mahkeme önünde bir kez daha nikah kıydık.”

Irak makamları, cuma günleri hariç her gün sabah saat 8.00’den öğleden sonra 15.00’a kadar kimlikleri ve resmi belgeleri teyit ettirmek için gelenleri kabul ediyor. Bu çalışmalar bazen güvenlik güçlerinin DEAŞ örgütünün eski “başkentinde” uyguladığı sert çalışma koşullarıyla yavaşlatılıyor.

Ninova eyaletindeki Sivil Durum, Pasaport ve Konut Müdürlüğü Müdürü Tuğgeneral Hüseyin Muhammed Ali’den aktarıldığına göre dolandırıcılığı önlemek ve vatandaşların arasına sızmaya çalışan teröristleri açığa çıkarmak için belgeler üzerindeki güvenlik kontrolleri istihbarat tarafından gerçekleştiriliyor. Bu durum işlemleri geciktirebiliyor.

Müdür tarafından yapılan açıklamanın devamında söz konusu gecikmelere rağen insanlara bir milyondan fazla farklı belgenin verildiği ve 2000’den fazla pasaportun çıkarıldığı kaydedildi.

Yakında seyahat etmeyi planlamamasına rağmen pasaport için başvuran üniversite öğrencisi Mustafa Samir, bazılarının DEAŞ işgali tecrübesinin ardından yaşadığı güvenlik ve yaşam koşullarındaki güven eksikliğinden dolayı şehirden ayrılmaya hazırlıklı olmak için pasaport aldığını söyledi.

Samir “Musul’da bazı olayların çıkmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.