Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Musul’da ‘savaş kalıntıları’ kaçakçılığı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Ninova vilayetinin en büyük kenti olan Musul’daki kaynaklar, DEAŞ terör örgütüne karşı yürütülen savaşta büyük bir yıkım yaşanan kentteki bazı grupların üst düzey yetkililerin de desteğiyle arta kalan demir ve benzeri malzemeleri toplayarak Kuzey Irak’a kaçırdığını aktardı. Söz konusu kaynaklar, kaçakçıların savaştan arda kalan malzemeleri İran’a kaçırmak üzere Süleymaniye kentine götürdüğünü belirtti.

Musul’daki kaçakçılığa dair bilgi veren kaynak, kaçakçılık faaliyetlerine üst düzey devlet yetkililerinin rüşvet karşılığı göz yumduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuya dair bilgi veren söz konusu kaynak şunları söyledi;

“Musul’da binlerce tonluk demir vardı. DEAŞ’a karşı sürdürülen savaş bunu katladı. Savaş sonucunda yıkılan binalardan ve bombardımanlarda kullanılan füze ve diğer askeri malzemelerden arta kalanlarla kentteki demir miktarı katlandı. Konumlarını korumalarının imkânsız olduğunun farkında olan bazı siyasetçiler Musul’daki savaştan arta kalan demirlerin kent dışına çıkarılmasını resmi prosedürlerdeki boşluklardan yararlanarak kolaylaştırıyor. Böylelikle önlerinde kalan zaman içinde mümkün olduğu kadar kazanç sağlamaya çalışıyorlar.”

Başta Musul olmak üzere Irak’ın Ninova vilayetinin tamamı DEAŞ terör örgütüne karşı verilen savaşın sebep olduğu insani krizle boğuşuyor. DEAŞ terör örgütü, Ninova’nın merkezi Musul’u ele geçirdikten sonra vilayetin büyük kısmını 3 yıl boyunca kontrolü altında tutmuştu.

Ninova İl Meclisi Güvenlik Komitesi Başkanı Muhammed el-Beyati, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Musul’dan Kuzey Irak’a kaçakçılık yapıldığını teyit ederken, hükümetin Güvenlik Komitesi’ni görevlendirmesine rağmen resmi kimliğe sahip kişilerin kaçakçılık işlerine karışmaya devam ettiği uyarısını yaptı.

Musul’daki demir kalıntılarının Erbil’e kaçırıldığını söyleyen Beyati, demir kaçakçılığına destek veren resmi görevlilerin isimlerini ise vermedi.

Beyati, röportajında, “Ninova İl Meclisi maalesef demir kaçakçılığını önlemek için gerekli tedbirleri almakta gecikti ancak Meclis, geçen pazartesi günkü toplantısında duruma müdahale etmek için gerekli kararları alarak bu konu üzerine çalışacak bir komite oluşturdu” dedi.

Irak İçişleri Bakanlığı’nın Ninova İl Meclisi’nin itirazlarına rağmen Ninova Emniyet Müdürü Vasik el-Hamdani’yi görevinden alarak yerine başka bir emniyet müdürü ataması konusuna da değinen Beyati şunları söyledi:

“Vasik el-Hamdani’nin yerine vekâleten Hammad el-Namis’in emniyet müdürü olarak atanması Irak anayasasına aykırı bir durum. Emniyet Müdürlerinin atanma ve görevden alınma işlemi anayasanın 21’inci maddesine göre İl Meclisi’nin yetkisindedir. Meclis üç isim belirler ve oylamayla biri üzerinde karar kılarak merkezi hükümetin onayına gönderir” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararı üzüntüyle karşıladığını bildiren Beyati, “Sayın Başbakan her zaman anayasanın uygulanmasından bahsediyor. Merkezi hükümetin elinde bulunan birçok yetkinin vilayetlere verilmesini savunuyor. Nasıl oluyor da kanunsuz bir yolla Emniyet Müdürü atanmasına izin verebiliyor?” diyerek merkezi hükümete sitem etti.