Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Musul’da yer altındaki bir tünelde DEAŞ’lı 3 Türk kadın yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk kaynaklar, Irak güçlerinin terör örgütünden geri alarak kurtardığı Musul’un Eski Şehir beldesinde bulunan yer altı tüneline yaptığı operasyonda yakalanan 20 yabancı savaşçısından 3’ünün Türk kadın terörist olduğunu açıkladı.

Doğan Haber Ajansı, Irak terörle mücadele güçlerinin, Musul’daki Eski Şehir’de bulunan bir yer altı tünelinde, aralarında 3 Türk kadının bulunduğu 20 kişinin DEAŞ terör örgütü mensubu olma şüphesiyle tutukladığını söyledi.

DHA’nın İsveçli kaynaklara dayandırdığı haberinde, Irak terörle mücadele güçlerinin tünelde intihar yelekleri ve silahların bulduğunu açıkladı. Yakalanan teröristlerin arasında 5 Alman, 3 Rus, 1 Çeçen, 3 Türk kadın, 1 Kanadalı ve geri kalanının Libyalı ve Suriyeli olduklarına dikkat çekti.

Türk resmi kaynaklarının verdiği bilgilere göre, Irak ve Suriye’nin her yerinde DEAŞ terör örgütü saflarında yer alan yaklaşık bin 200 Türk terörist savaşıyor. Batılı araştırmalar, her yerden katılım olan DEAŞ örgütüne en çok katılımın olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğunu gösteriyor.

ABD’nin raporlarına göre, DEAŞ saflarında yer alan terörist sayısı 20 bin ile 31 bin arasında değişiyor.

2014 yılında Türkiye’nin Musul’daki konsolosluğunu ele geçiren DEAŞ, konsolosluktaki 49 diplomat ve ailelerini rehin almış ve 2015 yılında serbest bırakmıştı. Türk araştırmacılar ve uzmanlar, son zamanlarda DEAŞ gibi radikal örgütlere yönelen Türk vatandaşı sayısında artışın devam ettiği belirtirken, bunun Türkiye’nin iç emniyeti için büyüyen bir tehlike olduğu yönünde uyarıyorlar.

Bu araştırmacılara göre Türkiyeli 200 kadın ve 600 çocuk Suriye’de DEAŞ örgütünün hegemonyası altında bulunan bölgede yaşıyorlar.

Türk ‘Duvar’ gazetesi, eşini 3 yıl önce kaybeden ve DEAŞ’a katılan Türk bir kadından, yaklaşık 200 Türk kadının Suriye’deki çatışmalarda DEAŞ saflarında yer alan eşlerini kaybettiklerini ve yaşları 2 aylık ile 12 yaş arasında değişen 600 çocuğun Suriye’de terör örgütünün hegemonyası altında bulunan bölgede yaşadıkları bilgisini aktardı.