Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Musul’daki patlamada ölü sayısı 7’ye yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta Musul’un güneyinde yer alan Geyara ilçesindeki pazarda bomba yüklü araç infilak etti. Patlamada ilk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybederken 25 kişi de yaralandı.

Ortak Operasyonlar Komutanlığı’na bağlı Bilgi Güvenlik Merkezi, Geyara ilçesindeki pazarda bomba yüklü araç infilak etmesi sonucu 3 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığına işaret etti.

Geyara ilçesinde yönetici olan Salih el-Cuburi, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, aralarında yerel polis unsurlarının da bulunduğu 7 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.

Uzmanlar, bazı şehir ve pazarları hedef alan terör saldırılarının DEAŞ’ın geri dönüş olasılığına işaret ettiğini dile getirirken, el-Cuburi bu fikri reddederek, DEAŞ’ın Irak’ta sona erdiğini ve güvenlik güçlerinin bölgeyi kontrol altına aldığına inandığını dile getirdi. Cuburi, terör örgütü, bu saldırılarını dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleştirebileceğine de dikkat çekti.

DEAŞ uyuyan hücreleri vasıtasıyla ara ara saldırılarını sürdürüyor

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Aralık 2017’de terör örgütü DEAŞ’ın ülkede askeri varlığının sona erdiğini ilan etse de örgüt özellikle daha önce elinde tuttuğu bölgelerdeki uyuyan hücreleri vasıtasıyla ara ara saldırılarını sürdürüyor.

“Yeni güvenlik planları geliştirilmeli”

Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi, olayın ardından yaptığı açıklamada, vatandaşların güvenliğini sağlamak ve bu alanlarda istikrarı artırmak için istihbarat çabalarını ve yeni güvenlik planlarının geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek, kurtarılmış bölge ve şehirlerdeki terör olaylarının acilen durması gerektiğini dile getirdi.

“Tarihi zaferi korumalıyız”

Halbusi, bu şehirlerdeki yerel polis ve güvenlik hizmetlerinin sayısının güçlendirilmesi için çağrıda bulundu. Sairun Koalisyonu’ndan Hasan Kerim el-Kaabi de, saldırıyı kınayarak, terör hücrelerini tespit edilmesi için daha çok çalışma çağrısı yaptı. El-Kaabi, “Iraklılar olarak, Musul’daki efsane olduğu iddia edilen devleti devirmeyi başardık. Terörizmle ilgili bu tarihi zaferi korumalıyız” dedi.

“DEAŞ’ın geri dönüş ihtimali hala geçerli”

Strateji Güvenlik Uzmanı, Ahmed el-Şerifi de, “DEAŞ’ın geri dönüş ihtimali hala geçerli” diye konuştu.

Şarku’l Avsat’a konuşan el-Şerifi, “Askeri coğrafyada belirli alanlarımız var. DEAŞ hala bazılarında etkin. Örgüt, Diyala vilayetinin dağlık bölgelerinin yanı sıra Salahaddin, Kerkük ve Kuzey Irak hattında varlıklarını hala koruyor. Ülkenin batısında Horan vadisi ve Suudi Arabistan sınırları dahil olmak üzere. Bu alanlarda hala DEAŞ unsurları olabilir” yorumunda bulundu.

Öte yandan, Askeri İstihbarat Müdürlüğü, ülkenin batısındaki Anbar vilayetinde araçlara yüklenen patlayıcıların taşınmasından sorumlu bir teröristin gözaltına alındığını açıkladı.