Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Musullular şehirlerine geri dönüyorlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sabır Ahmed Musul Eymen bölgesinde Tarım Islah mahallesinde bulunan evinin önünde duruyor. Irak Kuvvetleri ve DEAŞ terör örgütü arasında sekiz aydan uzun süredir şehirde devam eden savaşların ardından başına gelen yıkımın bilançosuna bakarken biliyor ki şu an binayı yeniden yaptıramaz fakat sadece tamir edebilir.

Ahmed Şarku’l Avsat’a “Maddi durumum çok kötü çünkü ben üç yıldan uzun süredir DEAŞ’ın hakimiyeti sebebiyle işimi kaybettim. Malımızdan hiçbir şeyimiz kalmadı. Hatta yemek ve su alabilmek için ev eşyalarımızı sattık” dedi.

Savaştan kaçanların örgütten kurtulan şehirlerine hızlı ve rahat bir şekilde geri dönmelerinin önünde bir çok engel var. En büyüğü ise bir çok ev ve şehir altyapısının yıkılmış olması. Bu ise su ve elektrik gibi başlıca hizmetlerde sağlık ve yol hizmetlerinde önemli eksikliklere ve ayrıca gelecek siyasi çatışmalar, yeni terör eylemleri ile zaman zaman ortaya çıkan DEAŞ örgütünün uyuyan hücreleri, sağ ve sol taraftan Musul mahallelerinin her birinde yayılmış olan Haşdi Şa’bi milisleri sebebiyle vatandaşların korkularına sebep oluyor.

Ferah Kamil Musul Şehrindeki Eymen’den başka bir vatandaş. Yaklaşık dört ay kaldığı çadır kentten sonra günler önce Eymen’deki Yermük Mahallesine geri döndü. Yüz hatlarındaki mutsuz izlere rağmen döndükten sonraki sıkıntıyı gizlemiyor. “içme suyu ve elektrikte ciddi eksiklik var, yeterli elektrik alamadığımız jeneratörlere güveniyoruz. Özellikle sıcaklık yükselince. Bu sebeple yaşayabilmemiz için hükümetin bize bu hizmetleri getirmesi lazım” diyor.

Musul’daki hizmet daireleri şehri temizlemek, savaş enkazını kaldırmak ve DEAŞ’ın arkasında bıraktıklarını temizlemek için işe başladı. Fakat imkanlardaki eksiklik işlerinden belli. Irak Hükümetinden DEAŞ’ın kontrolünden sonra Irak’taki yıkılan diğer bölgeler ile beraber şehrin imar faaliyetleri için finanse etmesini bekliyor. Irak Başbakanı Haydar El-İbadi geçen 23 Haziran’da DEAŞ’ın kontrolünde olan şehir ve bölgelerin yeniden imarı için Irak’ın 100 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ninova İl Konseyi başkanı medya danışmanı rolü ile Abdülkerim El-Kilani’nin Şarku’l-Evsat’a Musul’da yıkımın oranına ışık tutarak yaptığı açıklamada ” hiç kimse Musul’un özgürleştirilmesi operasyonlarının kolay olmadığını gizlemiyor. Çünkü şehrin kurtulması Irak ve Suriye’deki DEAŞ örgütü için sonun başlangıcı sayılıyor. Bu sebeple uluslararası ittifak ve güvenlik güçleri tüm teşkilatları ile Musul’un kurtulması için anahtar mesabesinde olan peşmerge kuvvetlerini de yanına alarak hep beraber bu büyük zaferi sağladılar” dedi.

Yıkımın oranının Musul Eymen’de yüzde 80’e Canibü’l Eyser’de yüzde 60’a ulaştığını 30 dan fazla köprünün iş göremez hale geldiğini, devlet dairelerinin eklerinin çoğunluğunun çalışmaz durumda olduğunu ekledi. Ayrıca bir çok yol, mahalle, kurum, özel ve genel mülkler DEAŞ terörünün vahşeti ve askeri operasyonlar sebebiyle ölen askeri ve sivil kurbanlar sebebiyle boşaldı.

Musul şehri her gün göç eden onlarca kişinin yerlerine geri dönmesine şahit oluyor. Fakat dönme oranı bir bölgeden diğerine değişiyor. Yıkım oranı diğer bölgelere göre daha çok olan bölgeler var. Bu, dönen vatandaşların daha az olmasına sebep oluyor. Kilani “Eyser’den Kürdistan’daki çadır kamplarda bulunan göçmenlerin çoğu Musul’a geri döndü. Aynı zamanda sivillerden Eymen’deki yıkımın büyüklüğü sebebiyle Eymen’den Canibü’l Eyser’e ve göçmenlerin çadırlarına geçenler var. Musul’da bütün hizmet departmanları hayatı rehabilite etmek kalan göçmenlerin de dönebilmesi için tüm hızıyla çalışıyor diye vurguladı. Göçmenleri Musul’a dönmekte muhayyer olmakla beraber imara katkı sağlamak için şehre geri dönmeye davet etti.

Musul’un yeniden inşa edilmesi için işleri belirleyen Kilani ” Toplumu fikir olarak rehabilite etmek, toplumsal barışı yaşatmak Ninova’daki oluşumlar, halk, askeri ve hükümet kurumları arasında yeniden güven tesis etmek istikrarı geri getirir. Ayrıca şehirde meydana gelen yıkımın korkunç hacmi sebebiyle yeniden inşa etmek büyük bir uluslararası çabayı, yardımlaşmayı, uluslararası toplumun desteğini gerektiriyor”.