Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Musul’un eski mahallelerinde savaş evler arasına taşınıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak emniyet güçleri DEAŞ’ın Musul şehrindeki son kalesini kontrol altına almaya çok yaklaştı. Çatışmalar Eskişehir sokaklarında yoğunlaştı. Savaş, örgüt militanlarının kaldığı yerlerde el bombaları ve hafif silahlarla evden eve gerçekleşiyor. Yapılan resmi açıklamada, çoğunluğu yabancı ve Iraklı olmayan Araplardan oluşan yaklaşık 300 militanın etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

Irak Başbakanı Haydar İbadi Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, ”Çok yakın bir zamanda terör örgütü DEAŞ’a karşı nihai zafer ilan edeceğiz” dedi. Federal polis teşkilatından Yüzbaşı Şakir Cevdet Hükümet televizyonunda yaptığı açıklamada, ‘’Irak kuvvetlerinin Korniş caddesine ve Dicle nehrinin batı kıyısına ulaşması için 600 metre kaldı” dedi.  Bir kaç gün içinde Korniş yoluna ulaşılacağını ve savaşın çözüleceğini aktaran Cevdet, Federal polisin Eskişehir’in güneybatısındaki Zayoni Camiinden militanları tahliye ettiğini söyledi.

Terörle mücadele subayı Üsteğmen Numan Erribai Şark el Avsat’a  konuştu, ‘’İlerlememiz sürmekte lakin, terör örgütü nüfusun yoğun olduğu şehir merkezi ve dar sokaklarda çetin bir savunma yapıyor. Ancak yakında son bulacaktır. Irak kuvvetlerinin Eskişehir merkezindeki ilerlemesi üç koldan devam etmekte. Polis teşkilatı güneyden, terörle mücadele batıdan ve Irak ordusunu temsilen 9’uncu zırhlı birlik ve 16’ıncı birlik kuzey ile batıdan ilerlemekte. Şifa semtinde ve Cumhuriyet Hastanesi çevresinde DEAŞ’a zıt grupların tepkisi ve saldırı eğilimi görülmekte. Haber kaynakları, ‘Ey Ninova Geliyoruz’ operasyon komutanlığı, örgütün Musul kentindeki ana kalesi olan Eskişehir merkezinde ‘nihai zafer’ ilan edeceklerini’’ duyurdu.

Federal polis teşkilatında görevli Yüzbaşı Ali Huseyn Şark el Avsat’a şöyle dedi, ‘’Kuvvetlerimiz Dicle’nin batı kıyısında ve Korniş caddesine ilerlemekte. Tuzaklamalar, ana ve ara yollar ve binalar hızlı ilerlemeye engel fakat, askeri mühendislik ekipleri yolları ve geçitleri açmaya devam edecek. Önümüzdeki günlerde militanların temizlenmesi ile Korniş caddesinin içlerine girmiş olacağız. Musul merkezini kurtarma savaşından sonra yaklaşık yedi aydır benim de köyüm olan Muhallebiyeh ve Ayaadiyeh gibi DEAŞ’a bağlı yüzlerce köyü kuşatmış olan Haşdi Şabi milisleri batıdan Telaferin kurtuluşuna önderlik edecek. Yine Musul’da yuvalanmış yaklaşık 300 DEAŞ’lı ‘Angmasiyyun’ (patlayıcı kemer takıp savaş sırasında kendini patlatanlar) çoğunluğu kadın ve çocuk yüz bin kadar sivili kendilerine insan kalkanı olarak kullanmakta.

Son birkaç gün içinde açılan geçitlerden çıkarılan sivil halk, mücadele cephelerinin arkasındaki kurtarılmış bölgelere götürüldü. Savaş bölgelerinden çıkarılanların yüzlerinde, açlık ve korku görülebiliyordu. Bunların önemli bir kısmı hasta ve yaralıydı.

Eskişehir merkezindeki Faruk mahallesinden dün ailesi ile gelen Aişe Hussameddin Şark el Avsat’a şöyle dedi, ”son iki ay içerisinde komşularımızın çoğu öldü. Dışarı çıkamadığımız için evlerin bahçelerine defnettik. Terör örgütü etrafı sarmış dışarı çıkan herkesi kanasla öldürüyordu. Irak ve Koalisyon güçlerinin bombardımanları devam ediyordu.” Aişe, eski Musul sokaklarına enkaz altında kalmış çürümüş ceset kokularının yayıldığını paylaştı.

DEAŞ’la mücadeleden kaçan sivillerin anlattığına göre, ‘Militanların birbirine bağlantılı evlerden giriş-çıkış ve nakillerini Irak ordusuna bağlı helikopter ve Drone’ların keşiflerinin son bulduğu esnada gerçekleştirdiğini, çoğunluğunu Rus ve Çeçenlerin oluşturduğu kanasçıların evlerin çatılarına konuşlandığını söylediler.

Bu arada Irak ordusunun 16’ıncı birliğine bağlı bir Yarbay Şark el Avsat’a şunları söyledi, ”Kuvvetlerimiz saldırıları sırasında, gün boyu 40 dan fazla militan öldürdü. Araçlarını ve silahlarının birçoğunu imha etti. Şu anda da mahallenin geri kalanını örgütten temizlemek için geniş çaplı taramalarımız devam etmekte.’’

Devam eden savaş dolayısıyla evlerini terk eden Musullular’ın sayısı 800 bini geçti. Ninova Eyalet Meclisi Başkan Yardımcısı Nureddin Kaplan, Şark el Avsat’a, ‘’17 ekim şehrin kurtuluşu operasyonlarının başlamasından bu yana evlerini terk eden Musulluların sayısı 820 bine ulaştı. Savaş bölgelerinden günlük yüzlerce sivil dalga dalga evlerini terk etmekte” dedi. Evlerini terk edenlerin şehrin etrafındaki kurtarılmış bölgelerdeki kamplara ve şehrin sağına soluna dağıtıldığına değinen Kaplan, Irak kuvvetlerinin 5 ile 10 gün içerisinde Musul’un sağ yakasını kurtarma savaşını bitireceğini öngördü. Bununla beraber Ninova eyaletinin tamamen özgürleştirilmiş olacağını sözlerine ekledi.