Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Musul’un yeniden imarı milyar dolarlar alacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Musul’un Irak askeri kuvvetlerince DEAŞ’ten kurtarılması sonrası Birleşmiş Milletler (BM) şehrin yeniden imar edilmesinin maliyeti milyar dolarlara ulaşacağını,  imarında bir yılı alacağına bildirdi.

Reuters’a konuşan BM’nin Irak’taki İnsani İşler Koordinatörü Liz Grant, ‘’Musul, DEAŞ örgütünden geri aldıktan sonra,  alt yapısının ıslahı için, milyar dolarları aşan maliyeti olacak. Ön değerlendirmede, su alt yapısı, sağlık gideri, elektrik, okul ve hastanelerin açılmasını da içine alacak bütün bu işlerin ilk belirlenen maliyetinin birkaç katı olacağını göstermektedir’’ dedi.

Musul’un 6 ay önce geri alınan batı bölgesinin şehrin doğu bölgesinden çok daha kötü ve zararının beklenenden daha büyük olduğu belirten Grant “Musul’un doğu tarafında hayatın iki ay içinde normale döndü. Fakat şehrin batısında hayatın normale dönmesini bir yıldan fazla zaman alacak. Uzun sürecek alt yapı çalışmaları sebebiyle maliyeti milyarlarca doları bulacak” diye konuştu.

Grant, şehrin bazı kısımlarının hafif, bazı bölgelerinin orta derecede zarara maruz kaldığını, yaklaşık altı mahallenin tamamen tahrip edildiğini, bu bölgelerin normal hayata dönmesinin seneler alacağını açıkladı.

Grant sözlerine şöyle devam etti;

“Orta derece zarara maruz kalan mahallelerden gelen ailelerin birçoğunun döneceğini ve binalarını eski haline getirmek için bütün güçleriyle çalışacaklarını umuyorum”

Musul’un batısındaki antik kente kadar uzanan bölgede savaş, sınırlandırılmasına rağmen günden güne şiddetleniyor. Irak ordusu Musul’un son toprağını da DEAŞ örgütünün hakimiyetinden kurtarmak için ilerlemesini sürdürüyor. Polis kuvvetleri dün, Necef bölgesine doğru ilerleyen askeri kıtaların ilerlemesini emniyete almak için, İmaret Eş-şevaf bölgesine keskin nişancı birliği gönderdi. Topçular ve uçaklar kontrollerine bağlı unsurlarla, kadim şehrin sokaklarında kalan DEAŞ militanlarını hedef almayı sürdürüyorlar.

Polis Birliği Komutanlığının beyanı şunları ortaya koydu, ‘’Polis güçleri ilerleme esnasında 57 terörist ve 4 keskin nişancıyı öldürdü. Örgütün 3 mevzisi yerle bir edildi. 17 adet patlayıcı, 5 adet füze ele geçirildi. Bir adet bomba yüklü bisiklet ve 3 adet bomba ev imha edildi. Bir motosiklet havaya uçuruldu. 31 adet patlayıcı bomba çözülüp etkisiz hale getirildi. Ve çeşitli silahlar bulundu.’’

Polis Birliği Komutanı General Raid Cevdet yaptığı açıklamalarda şunları söyledi, ‘’Güçlerimiz, örgütün yüz yüze gelmekten kaçıp, çeşitli gizlenme usullerine ve ailelerin arasına sığınmalarına, onları kalkan olarak kullanmalarına rağmen, sivil saflarında zayiatın meydana gelmemesi için, ellerinden gelen gayreti gösteriyor.‘’

Dün savaşa katılan Polis Birliği elemanlarından biri olan Ali Kazım Şarku’l-Avsat’a şunları söyledi, “İnsanları kalkan olarak kullanan onlarca silahlı DEAŞ mensuplarını öldürdük. Bu arada sivilleri de kurtardık. Birliklerimiz şu an Dicle tarafına kadar Saraçhane caddesini kontrol ediyor. Zafer ilan etmemize çak az kaldı.”

Ordu güçleri, terörle mücadele ekipleri ve anında cevap veren birlikler nehir tarafına ulaştı. Zira Dicle tarafı ile ordu güçleri arasındaki mesafe iki yüz metredir. Emniyet birimlerinin istatistiklerine göre, bölgede yaklaşık 150 silahlı DEAŞ mensubu bulunuyor. Bu kuvvetin çoğunluğunu yabancılar oluşturuyor ve hepsinin patlayıcı kemer giydiklerini, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğunu işaret ediyor.