Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Müzakerelerin başlaması için Pyongyang’ın nükleer denemelerini durdurması gerekiyor!” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, dün yaptığı açıklamada, Washington’un Kuzey Kore ile doğrudan görüşmelere başlamasının ilk aşamasının Pyongyang’ın nükleer denemelerini durdurması ile gerçekleşebileceğini açıkladı.

Haley, ABC televizyonunda katıldığı ‘This Week’ programında Kuzey Kore’nin nükleer denemelerini durdurması gerektiğini kaydetti. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) belirttiğine göre, herhangi bir görüşmeye başlamadan önce Kuzey Kore’nin nükleer silahlarının yasaklanması konusunda konuşmaya istekli olması gerektiğini belirten Haley, nükleer denemelerin durdurulma sürecinin, müzakerelerin ikinci aşamasına geçilmesinden önce uzun sürmesi gerektiğini vurguladı.

Trump, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği nükleer denemelerin ardından bir süredir Pyongyang ve Washington arasında tırmanan gerginliğin ardından Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmeye hazır olduğunu belirtmişti.

Kuzey Kore lideri ise yeni yıl mesajında, ülkesinin nükleer bir devlet olma hedefine ulaştığını kaydetmişti.

Bu bağlamda Haley, Kim Jong-un’nun açıklamalarına değinerek, Kuzey Kore liderinin nükleer bir savaş başlaması durumunda neler yaşanacağının farkında olmadığını söyledi.

Öte yandan BM Temsilcisi, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında kış olimpiyatları kapsamında gerçekleştirilecek görüşmeler hakkından da övgüde bulundu. Haley yaptığı açıklamada, “İki ülke isterse görüşür, anladığım kadarıyla sadece olimpiyatlar hakkında konuşacaklar” ifadesini kullandı.

Diğer taraftan Güney Kore Birleşme Bakanlığı dün, Kuzey Kore’nin bu hafta gerçekleşecek üst düzey müzakere toplantıları için belirlediği heyete dair bilgileri kendilerine ulaştırdığını bildirdi. Güney ve Kuzey Kore, geçtiğimiz Cuma günü iki yıldan uzun bir süre sonra ilk resmi diyaloglarını başlatmaya karar verdi. Bu bağlamda Kuzey Kore’nin gelecek ay Güney Kore’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na katılması bekleniyor.

Birleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Salı günü Kore Ateşkes Anlaşması’nın imzalandığı sınır köyü Panmunjom’da gerçekleşecek toplantıda, Kuzey Kore heyetine Ri Son-gwon başkanlık edecek.

Güney Kore ise Birleştirme Bakanı Cho Myung-gyon’un müzakere heyetine liderlik edeceğini duyurdu.

Kuzey Kore lideri, yeni yıl mesajında, Kış Olimpiyatları’nın başarılı olacağını umduklarını ve olimpiyatlara katılmak üzere bir heyet göndermeyi düşündüklerini açıklamıştı. Seul ve organizatörler, Pyongyang’ın yarımadadaki gerginliği azaltmak için olimpiyatlara katılacağını düşünüyor.

Öte yandan Washington ve Seul, yarımadadaki gerginliğin artmasına neden olan askeri tatbikatlarını, olimpiyat oyunlarının sonrasına ertelemeye karar verdi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de Güney ve Kuzey Kore arasındaki görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını belirtti. NHK World kanalına dün açıklamada bulunan Abe, “Olimpiyat oyunları, bir barış kutlaması olacak. Bu değişiklikleri göreceğimizi umuyorum” ifadelerini kullandı.