Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar, Arakanlıların yaşadığı bölgelere askeri üs kuruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Af Örgütü, uydu görüntülerinden alınan yeni kanıtları gerekçe göstererek, Myanmar ordusunun, askeri operasyonlardan kaçan yaklaşık 700 bin Arakanlının (Rohingyalı) terk ettiği köylerindeki ev ve camilerin yerine askeri üsler inşa ettiğini açıkladı.

350’den fazla köyün yakıldığını belirtilen açıklamada, Myanmar’ın bölgede konut ve yol yapımını hızlandırmasının yanı sıra, yapım aşamasında olan üç yeni güvenlik tesisi olduğu bildirildi.

Af Örgütü Kriz Müdahale Direktörü Tirana Hassan, konu hakkında verdiği bilgilerde, “Arakan’da (Rakhine) gördüklerimiz, ordunun muazzam büyüklükte bir toprağı ele geçirmesiydi. Arakanlılara ve insanlığa karşı suç işleyenler, aynı bölgede güvenlik güçlerini barındırmak için yeni üsler inşa ediyor” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü, Aralık ayından bu yana bölgede yıkılmayan sadece 4 caminin kaldığına dikkat çekerken, uydu görüntülerinin Arakanlıların terk ettiği köylerden birinde, yakın zamanda yıkılan caminin hemen yanına bir polis merkezi inşa edildiğini orta çıkardığını vurguladı.

Myanmar’daki yetkililer, bu iddialara dair daha önceki ifadelerinde, bölgeyi Bangladeş’ten dönecek olan Arakanlı mülteciler için hazırladıklarını söylemişti.

Geri dönüşler henüz başlamadı

Myanmar ve Bangladeş, 2017 yılının Kasım ayında, Bangladeş’e kaçan Arakanlı mültecilerin ülkeye geri dönüşü için bir anlaşmaya vardı. Myanmar, geri dönecekler için geçici kampların hazır olduğunu söyledi, ancak geri dönüş süreci henüz başlatılmadı.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Myanmar’ın, bir zamanlar Arakanlıların yaşamış olduğu toprakları ele geçirerek yeniden kendi amacına uygun inşa etmesi, Arakanlıların ülkelerine geri dönüşü kabul etmelerini zorlaştırabileceği belirtildi.