Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar ve Bangladeş, ‘Arakanlı mültecilerin iade anlaşması’ için bir araya geliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

1992’de Myanmar’dan Bangladeş’e göç eden Arakanlı (Rohingyalı) bir çiftçi olan Hamid Hüseyin (71), iki komşu ülke arasında imzalanan iade sözleşmesinin bir parçası olarak, 1993’te evine geri döndü. Ancak geçtiğimiz Eylül ayında Arakanlılara yönelik şiddetin tekrar etmesi nedeniyle, yeniden Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldı.

Şu anda Bangladeş’teki geçici bir mülteci kampında yaşayan Hüseyin, bu tasfiye işleminin önceki seferde olduğu gibi, başarılı olmayacağını düşünenlerden biri.

Hüseyin, “Bangladeşli yetkililer, Myanmar’ın bize haklarımızı geri kazandıracağına dair güvence verdi. Geri döndük, hiçbir şey değişmedi. Şu anda, haklarımız ve güvenliğimizi garanti edilmedikçe asla geri dönmeyeceğim. Sonsuza kadar” diyerek bu yeni anlaşmadan pek ümidi olmadığını dile getirdi.

Myanmar ve Bangladeş’ten yetkililer bugün bir araya geliyor

Myanmar ve Bangladeş’ten yetkililer, iki tarafın 23 Kasım’da imzalamış oldukları 650 binden fazla Arakanlı mültecinin Bangladeş’ten Myanmar’a dönmelerini öngören anlaşmanın nasıl uygulanacağını görüşmek üzere bugün bir araya gelecek.

Myanmar yetkilileri, Bangladeş’ten geri dönenler eğer atalarının Myanmar’da yaşadığını kanıtlarlarsa vatandaşlık başvurusunda bulunabileceklerini söylüyor. Fakat, yakın tarihli sözleşmeler (1992 sözleşmesi gibi) vatandaşlığı garanti etmediği gibi, kaç kişinin vatandaşlığa kabul edilebileceği de belli değil.

Çalışma grubu ilk kez bir araya geliyor

Myanmar’ın başkenti Naypyidaw’da bugün yapılması planlanan toplantıda, Kasım ayında imzalanan iade anlaşmasının ayrıntılarını görüşmek üzere kurulan, her iki hükümetin yetkililerinden oluşan çalışma grubu ilk kez bir araya gelecek.

Görüşmelere katılacak olan üst düzey iki Bangladeşli yetkili, birçok sorunun henüz çözülemediğini ve mültecilerin dönüşünün ne zaman başlayabileceği konusunun da belli olmadığını belirtti. Yetkililer, halledilmesi gereken en önemli konunun, ‘geri dönen Arakanlıların kimliğini doğrulamak için birlikte nasıl çalışılacağı’ olduğunu da sözlerine ekledi.

14 üyeli müzakere heyetine başkanlık edecek olan Bangladeş Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Şahid el-Hak, “Kaos ve karmaşıklıkla karakterize edilen bir dönüş süreci. Dönüşlerine elverişli bir ortam yaratmak gerek” değerlendirmesinde bulundu.

“Geri dönecek ilk grupta Hindular da olsun”

Myanmar hükümet sözcüsü Zaw Htay ise, Bangladeş’ten Myanmar’a geri dönenlerin, ‘kimlik doğrulama prosedürlerini geçtikten sonra’ vatandaşlık için başvurmalarının mümkün olacağını açıkladı.

Htay, “Myanmar, geri dönecek ilk grubun içerisinde dönmeyi kabul eden 500 Müslümanın yanı sıra, Bangladeş’e kaçan 500 Hindunun da yer almasını önerdi. Geri dönecek ilk grup önemli. İyi ya da kötü tercübe yaşayıp, öğrenebiliriz” ifadelerini de kullandı.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Budist olan Myanmar, Arakanlı Müslüman azınlığı uzun yıllardan beri vatandaşlık, seyahat özgürlüğü, sağlık ve eğitim gibi birçok temel haktan mahrum ediyor. Arakanlılar, Bangladeş’ten gelmiş olan yasadışı göçmenler olarak görülüyor.