Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar Devlet Başkanı istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar Devlet Başkanlığı’nın Facebook hesabından yapılan açıklamada, Myanmar Devlet Başkanı Htin Kyaw’ın ‘dinlenmek istediği’ gerekçesiyle görevinden istifa ettiği bilgisi verildi.

Açıklamada, Myanmar anayasasına göre 7 iş günü içinde devlet başkanlığına yeni bir ismin getirilmesi gerektiği de vurgulandı.

Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) Parti’si sözcüsü Ong Shin, 71 yaşındaki Kyaw’ın sağlık durumundan dolayı dinlenmek istediği için istifa ettiğini açıkladı.

“Mevcut başkan yardımcısı devlet başkanı olamaz”

Shin açıklamasına şöyle devam etti; “Bir sonraki başkan, NLD partisinin bir üyesi veya partinin politikasıyla aynı fikirde olan biri olacak. Mevcut anayasaya göre, mevcut başkan yardımcısı bir sonraki devlet başkanı olamaz.”

Bu nedenle Shin, Myanmar Temsilciler Meclisi Başkanı Win Myint’in istifasının, Devlet Başkanı Htin Kyaw’ın istifasıyla çakışmasına da dikkat çekti.

Ülkede çıkan haberlere göre, Win Myint’in istifası devlet başkanının yerine geçeceği ve Suu Çii’nin gücü elinde tutarak ülkeyi yöneteceği spekülasyonlarını körükledi.

Myanmar’da çıkan BBC gazetesi’nde yer alan bir haberde, Myanmar’ın fiili lideri Suu Çii’nin, devlet başkanının istifası ve parti liderliğinin geleceğini tartışmak için NLD Partisi Merkez Yürütme Kurulu’nu cumartesi akşam yemeğine davet ettiği bilgisine yer verildi.

Yeni başkan 7 gün içinde seçilecek

Myanmar hükümet sözcüsü Zaw Htay DPA’ya verdiği demeçte, Myanmar Anayasası uyarınca, Parlamentonun 7 gün içinde yeni devlet başkanını seçeceğini bildirdi.

Htay, istifa eden Kyaw’ın sağlık durumu hakkında gelen bir soruya ise “Geçmişte başarılı bir operasyon geçirmişti” cevabını verdi.

Kyaw’ın sağlık sorunları nedeniyle geçen sene iki kez yurtdışında tedavi olmaya gittiği yönünde haberler çıkmıştı.

Geçici lider Myint Swe olacak

İki Devlet Başkanı Yardımcısı bulunan Myanmar’da 66 yaşındaki birinci Devlet Başkanı Yardımcısı Myint Swe ülkenin liderliğini geçici olarak üstlenecek.

Myanmar’da devlet başkanı devletin ve hükümetin başı olduğu gibi, anayasa ona geniş yetkiler veriyor. Ancak Htin Kyaw’ın ülkedeki rolü büyük ölçüde sembolikti.

Ülkenin eski askeri cuntası tarafından hazırlanan anayasa, Nobel Barış Ödüllü Aung San Suu Çii’nin göreve gelmesini yasaklamasıyla, onun yakın arkadaşı olan Htin Kyaw’ı devlet başkanı olarak seçmişti.

İki gazeteciye 14 yıl hapis isteniyor

Öte yandan, Reuters haber ajansından iki gazeteci, ‘Devlet Sırları Yasası’nı ihlal ettikleri suçlamasıyla cezaevinde yüz gün geçirdikten sonra dün Yangon’da mahkeme önüne çıktı.

Her ikisi de 12 Aralık’tan beri cezaevinde olan Myanmarlı Wa Lone and Kyaw Soe Oo Devlet Sırları Yasası’nı gizli belgelere sahip olma suçlamasıyla 14 yıl hapis cezası ile yargılanacak.

Gazeteciler toplu mezarları araştırıyordu

Gazeteciler, ülkenin kuzeyindeki Arakan (Rakhine) eyaletindeki Arakanlıların (Rohingyalı) Myanmar ordusu tarafından öldürülmesinin yanı sıra bölgede bulunan toplu mezarın arka planını soruşturuyordu.

Myanmar ordusu, gazetecilerin gözaltına alınmasının ardından eşine zor rastlanır bir adım atarak, Myanmar güvenlik güçlerinin Inn Din köyünde bulunan toplu mezardaki 10 ‘terörist’ Arakanlının yargısız infazına katıldığını itiraf etti. Ancak yetkililer olayı soruşturan gazetecileri gözaltında tutmaya devam etti.

Reuters Müdürü Stephen Adler, iki gazetecinin cezaevinde geçirdiği 100. günde yaptığı açıklama, “12 Aralık’tan bu yana bu iki gazeteci, sadece görevlerini yaptıkları için Myanmar’da gözaltında tutuluyor. Onlar, haber odasında olmalılar ve hapiste değil” ifadelerini kullandı.