Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar Lideri: Rakhine halkının tümünü korumaya çalışıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar Lideri Aung San Suu Çii, hükümetin çatışmalarla yıpranmış Rakhine eyaletindeki herkesi korumak için elinden gelenin en iyisini yaptığını ve Bangladeş’e kaçan Rohingyalıların tahmini sayısının bir günde 18 bin kişi artarak 164 bine çıktığını açıkladı.

Batılı eleştirmenler, uzun zamandır zulüm gören yaklaşık 1.1 milyon nüfusa sahip olan Rohingyalıları savunmadığı için Suu Çii’yi eleştirdiler.

Bazı eleştirmenler ise, Suu Çii’ye 1991’de ‘demokrasi ve insan hakları için şiddeti reddeden mücadelesi’ dolayısıyla verilen Nobel Barış Ödülü’nün geri çekilmesini talep etti.

Suu Çii, Ashian News International’a verdiği demeçte, “Vatandaşımız olsun veya olmasın, ülkemizde yaşayan herkesi korumak zorundayız” dedi.

Suu Çii, Hint Başbakanı Narendra Modi’nin ziyareti sırasında, “Elbette kaynaklarımız olmak istediğimiz kadar eksiksiz veya yeterli değildir, ancak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Herkesin yasalarca korunmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Müslüman çoğunlukta olan ülkelerin artan baskısı altında olan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Myanmar’daki etnik temizliğin, bölgenin istikrarını bozabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Myanmar, krizle ilgili herhangi bir Güvenlik Konseyi kararının bozulmasını sağlamak için Çin ve Rusya ile pazarlık yaptığını açıkladı.

Suu Çii, Rakhine’deki sıkıntılı durumun uzun yıllardır yaşandığını, bu yüzden sadece 18 ay önce iktidara gelen yönetimden bunu çözmesini beklemenin mantıklı olmadığını dile getirdi.