Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar ordusu, Tillerson’ın ziyareti öncesi Arakan’a yönelik kötü muamele iddialarını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar ordusu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın ziyareti öncesinde yayınlanan iç soruşturma raporunda, Arakanlı (Rohingya) azınlığa karşı herhangi bir suç işlediklerine dair iddiaları reddetti.

Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘etnik temizlik’ suçlamalarına rağmen, Myanmar ordusu Arakanlı Müslüman azınlığa karşı şiddet uyguladıklarını reddetmişti.

Devlet kontrolündeki ‘Global New Light of Myanmar’ gazetesi tarafından dün yayınlanan raporda, “Askerler şiddet eylemleri yapmadı ve sivilleri öldürmedi” ifadeleri yer aldı.

2 bin 800’den fazla köylünün ifadesine dayandığı söylenen soruşturma sonucu, askerlerin ‘Müslüman köylerdeki camileri yakmadığı, köylüleri tutuklamadığı, dövmediği ve öldürmediği’ açıklandı.

Gazeteciler, bağımsız olarak Arakan (Rakhine) eyaletini ziyaret edemiyor. Düzenlenen nadir geziler sırasında ise, gazetecilerin köylüler ile yaptığı görüşmelere Myanmarlı memurlarda katılıyor.

Yayınlanan raporda, polisin Ağustos ayının sonunda kendilerine saldıran Arakanlı kalabalığa doğru ateş açtığını itiraf ettiği, bunun meşru müdafaa olduğu bilgisi yer aldı. Raporda konu ile ilgili, “Güvenlik güçleri onları bacaklardan vurdu” ifadesi yer aldı. Ancak olayda öldürülen insan sayısından bahsedilmedi.

Ağustos 2017’den bu yana, Arakan eyaletinde askeri operasyon başlatan Myanmar ordusu, Arakan isyanının bastırılmasını hedeflediklerini açıklamıştı.

BM ise, kitlesel cinayetler ve tecavüzler de dahil, hepsinin ‘etnik temizliğe’ dayandığını söyleyerek, şiddet içeren askeri operasyonları kınamıştı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Myanmar lideri Ang San Su Çi ve Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ile görüşmek üzere Çarşamba günü Myanmar’a gitmeyi planlıyor.

Tillerson’ın komşu Bangladeş’e kaçmaya zorlanan Arakanlıların karşılaştığı bu insani krizden ‘sorumlu’ tutulan Myanmar askeri liderleri ile görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.