Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar ordusuna ‘sistematik tecavüz’ suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Uyuşmazlığa Yönelik Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, yüzbinlerce Arakanlı (Rohingyalı) Müslüman azınlığı, şiddet ve zulüm operasyonları ile komşu Bangladeş’e kaçmaya zorlayan Myanmar ordusunun, Arakanlı kadınlara karşı ‘sistematik tecavüz’ uyguladıklarını açıkladı.

Patten, yaklaşık 610 bin Arakanlının bulunduğu Bangladeş’teki Cox’s Bazar bölgesini ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, bu zulümlerin insanlığa karşı suç olduğunu söyledi.

“Sistematik olarak hedeflenen büyük bir zulüm”

Patten, Dakka’da gazetecilere verdiği demeçte, “Toplu tecavüzler sonucu birçok kadının ölümüne dair korkunç hikayeler duydum. Benim gözlemim, bu olaylar, etnik ve dini aidiyetlerinden dolayı, Arakanlı kadınlara yönelik cinsel şiddet de dahil olmak üzere, sistematik olarak hedeflenen büyük bir zulme işaret ediyor. Hayatta kalanlardan defalarca duyduğum, cinsel şiddet; askerler tarafından toplu tecavüz, zorla çıplak bırakılma, aşağılanma ve askeri gözaltı süresince cinsel kölelik içeriyor” şeklinde konuştu.

Arakan (Rakhine) eyaletinde bulunan Myanmar sınır polisi, Budist unsurlar ve diğer etnik grupların cinsel şiddete karıştığını söyleyen Patten sözlerine şöyle devam etti, “Bir tanık bana, Myanmar silahlı kuvvetleri tarafından 45 gün boyunca tutulduğunu ve defalarca tecavüze uğradığını bildirdi. Diğerleri de, çürükler ve ısırıklar gibi hala açık yaralar taşıyordu.”

Sistematik tecavüzün, binlerce Arakanlının göç etmesinde önemli bir neden olduğunu söyleyen Patten, “Cinsel şiddet tehdidi, bu sayıda kişinin zorla yerinden edilmesi yönünde açık bir itici güç olmuştur” ifadelerini kullandı.

Operasyonlar 25 Ağustos’ta başladı

Myanmar ordusu, 25 Ağustos’ta Arakan’da bir şiddet operasyonu başlattı. Arakanlıların evlerini yakıp, zulmederek, onları Bangladeş’e kaçmaya zorladı.

Komşu Bangladeş’e kaçan yüzbinlerce Arakanlı mülteci, kalabalık kamplara sıkışmış durumda.

BM, yaklaşık 1 milyon Arakanlının ‘etnik temizlik’ operasyonları sebebiyle evlerini terk edip Bangladeş’e göç ettiklerini bildirmişti.

Onlarca yıldır Budizmin egemen olduğu Myanmar’da Arakanlılar vatandaşlık alamıyor ve ‘Bengal’ göçmenler olarak görülerek ayrımcılığa maruz kalıyor.