Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar, Reuters muhabirlerinin gözaltı süresini uzattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar’daki Yangon Mahkemesi, ülkenin ‘Devlet Sırları Yasasını’ ihlal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve 14 yıl ceza almaları öngörülen iki gazetecinin gözaltı sürelerinin iki hafta daha uzatılmasına karar verdi.

Yargıç Ohn Myint, gazetecilerin sorgulamalarının hala devam ettiğini belirterek, gözaltı sürelerini 10 Ocak’a kadar uzattı.

Wa Lone (31) ve Kyaw Soe Oo (27) isimli gazeteciler, Reuters haber ajansı için Myanmar ordusunun Arakan eyaletinde (Rakhine) düzenlediği operasyonları araştırıyordu.

İlk kez aileleri ve avukatları ile görüştürüldüler

İki gazetecinin, gözaltına alınmalarından bu yana, ilk kez Reuters tarafından tutulan avukatları ve aileleri ile Yangon’daki mahkemede görüşmelerine izin verildi.

Gazetecilerden biri olan Kyaw Soe, AFP’ye verdiği demeçte, “Kötü muamele görmedik” dedi.

“Gazetecilere dikkatli olmalarını söyle”

Soe, kız kardeşiyle duygusal bir görüşme yaptıktan sonra, “Gazetecilere dikkatli olmaları gerektiğini söyle. Bu iş gerçekten korkutucu, biz hata yapmadık” diye konuştu.

“Uzun süre gözaltında tutulacaklar gibi görünüyor”

Gazetecilerin avukatlarından biri olan Than Zhao Aung, “Görevlerini yaparken durduruldular. Devlet Sırları Yasası’nca suçlanmaları da oldukça abartılı. Sanki onları susturmak için, onları uzun süre gözaltında tutacaklar gibi görünüyor” açıklamasında bulundu.

Bu davayla ilgili olarak, iki polis memuru da gözaltına alındı. Ancak bu polis memurları mahkeme salonunda bulunmadı.

Reuters ise, iki gazetecinin herhangi bir hata yapmadığını, sadece dünyaya Myanmar ile ilgili bilgi aktardıklarını söyleyerek muhabirlerinin haklarını savundu.

Myanmar’daki basın özgürlüğü alanında önemli bir gerileme yaşanıyor

İnsan hakları savunucuları, demokrasiyi savunarak Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Aung San Suu Çii’nin liderliğindeki bu ülkede, basın özgürlüğü alanında önemli bir gerileme yaşandığını dile getirdi.

Gazeteciler, Yangon banliyösünde 12 Aralık’ta polis memurlarıyla akşam yemeği yemek üzere buluştuklarında gözaltına alınmışlardı.

Gazetecilere henüz bir suçlama yöneltilmedi. Ancak, sömürge dönemine dayanan sert ‘Resmi Devlet Sırları Yasası’ uyarınca adli işlemlerle karşı karşıya kaldılar.

Gazeteciler ellerinde önemli belgeler bulundurmakla suçlandılar

AFP’nin aktardığı bilgilere göre, Myanmar polisi iki gazeteciyi, Arakan eyaletindeki güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla ilgili bazı belgeleri ellerinde bulundurmakla suçluyor.

Myanmarlı yetkililer, Reuters gazetecilerinin ne zaman serbest bırakılacağı hakkında yorum yapmayı reddetti.

İki gazeteci, Rakhine eyaletinden yaklaşık 655 bin Arakanlı (Rohingyalı) mültecinin ülkeyi terkederek komşu Bangladeş’e kaçmalarına neden olan şiddet içerikli olaylara ilişkin haber yapıyordu.

Myanmarlı yetkililer bütün suçlamaları reddederek, medyanın sansürün sıkılaştırdığı gibi, BM’nin de çatışma bölgesine erişimini engelliyor.

TRT World ekibi dahil 11 gazeteci gözaltına alındı

Suu Çii hükümetinin ülkede yeni bir özgürlük dönemi başlatacağı umutlarına rağmen, bu yıl Myanmar’da en az aralarında TRT World ekibinin de olduğu 11 gazeteci gözaltına alındı.

Myanmar’da parlamento binası yakınlarında drone ile görüntü aldıkları iddiasıyla 27 Ekim’de gözaltına alınan TRT World adına çalışan gazeteciler Lau Hon Meng ve Mok Choy Lin ile Myanmar vatandaşı şoför ve yerel gazeteci Aung Naing Soe, başkent Nepido’da mahkemeye çıkarılmış, ruhsatsız drone bulundurmaktan 2’şer ay hapse mahkum edilmişlerdi.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Ağustos ve Eylül ayları arasında en az 6 bin 700 Arakanlının öldürüldüğünü açıklamasına karşın, Myanmar ordusu yalnızca 400 kişinin öldürüldüğünü söyleyerek, sivillere karşı insan hakları ihlali suçlamalarını reddetmişti.