Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar’dan, Arakanlı mültecilere ‘bölgeyi terk edin’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar güvenlik güçleri, Bangladeş sınırında yer alan tampon bölgede yaşayan Arakanlı (Rohingyalı) mültecilere derhal bulundukları yeri terk etmeleri çağrısında bulundu.

Geçen yılın Ağustos ayında Myanmar ordusu tarafından Arakanlı Müslüman azınlığa yönelik şiddetli askeri operasyonlar ve baskılar nedeniyle Arakan (Rakhine) eyaletinden kaçan ve sayıları 700 bine ulaşan mültecilerinin çoğu Bangladeş’teki büyük kamplara yerleşirken, yaklaşık 6 bin kişi Myanmar ve Bangladeş arasındaki tampon bölgeye sığındı.

Geçtiğimiz Şubat ayında Myanmar, sınırdaki mültecilere bölgeyi terk etme emri vermek için hoparlör kullanımını yasaklamış, ordu da, dikenli telin diğer tarafındaki mültecilerin kendilerini tehdit ettiklerini gerekçe göstermesi üzerine mültecilerin yaşadığı ıssız bölgeye bitişik alanlardan birliklerini çekmişti.

Hoparlörlü uyarılar tekrar başladı

Ancak bölgedeki kamplarda bulunan Arakanlı mültecilerin liderlerine göre, güvenlik güçleri hoparlörlerle yaptıkları uyarılarılara yeniden başladı.

Bölgeyi terk etme çağrısı

Arakanlı kamp lideri Muhammed Arif, Myanmar güvenlik güçlerinin iki gündür hoparlör ile bölgeyi terk etme emri verdiklerini söyleyerek, “Bu çok rahatsız edici ve korkutucu” ifadelerini kullandı.

Tehditler yağdırdılar

Güvenlik güçleri hoparlör aracılığıyla ilettikleri mesajlarını hem Myanmar’ın resmi dili olan Birmanca, hem de yerel Arakan dilinde yayınlayarak, mültecilere ‘bölgeyi terk etme ya da yargılanma’ tehdidinde bulundu.

Mülteciler vatandaşlık ve güvenlik talep ediyor

Ancak kamp liderleri, vatandaşlık ve güvenlik talepleri garanti edilmedikçe Myanmar’a geri dönmeyeceklerini vurguladı.

Myanmar, Arakanlıları Bangladeş’ten gelmiş yasadışı göçmen olarak görüyor ve onlara vatandaşlık hakkı vermeyi reddederek temel haklarından mahrum ediyor.