Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar’dan BM’nin ‘soykırıma’ işaret eden raporuna ret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar, Birleşmiş Milletler’in (BM), Arakanlı Müslümanların öldürülmesi ve ülkeden kaçmalarına yol açan operasyonların ‘soykırım amacı’ taşıdığını belirten raporunu reddetti.

BM, Myanmar ordusunun en tepesindeki komutanların Arakanlı Müslümanlar’a ‘soykırım’ amacıyla operasyona giriştiğini duyurarak, Myanmar Genelkurmay Başkanı ve diğer generallerin yargı önüne çıkarılmasını talep etmişti.

Rapor, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), Myanmar’a yaptırım uygulanması ve orduya da ambargo getirilmesi için çağrıda bulunmuştu.

Bu hafta, Arakan eyaletinde yaşayan 700 bin Müslüman Arakanlının Bangladeş’e kaçmasına yol açan şiddetin yıl dönümü olması nedeniyle, Myanmar hükümeti ve ordusunun üzerinde büyük baskı bulunuyor.

Myanmar hükümet Sözcüsü Zaw Htay, yerel medyaya yaptığı açıklamada, “BM’nin kurduğu Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu’nun Myanmar’a girmesine izin vermedik. Bu yüzden İnsan Hakları Konseyi’nin aldığı herhangi bir kararı, kabul etmiyoruz” dedi. Sözcü, Myanmar’ın, BM ajansları ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından öne sürülen yanlış iddialara yanıt verecek bağımsız bir soruşturma komisyonu oluşturduklarını da söyledi.

Myanmar Genelkurmay Başkanı ve diğer üst düzey Myanmarlı askeri yetkililerin Facebook hesabının kapatılmasını da eleştiren Sözcü, bu durumun hükümetin ‘ulusal uzlaşma’ çabalarını engelleyebileceğini söyledi.

BM’nin raporunda, Facebook’un da adı geçerek, sitenin nefret yaymaya çalışanlar için önemli bir araç haline geldiğine dikkat çekilmişti.