Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Myanmar’ın Arakanlılara yönelik sistematik saldırıları devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanan son raporda Arakan’da Müslümanlara yönelik yürütülen vahşi saldırıların sistematik ve koordineli olarak yürütüldüğü duyuruldu.

Rapor, OHCHR Ofisi’ne bağlı misyonun 14-24 Eylül tarihlerinde Bangladeş’in Cox’s Bazar kentindeki sığınmacı kamplarında bulunan 65 Arakanlı Müslümanla yaptığı mülakatlara dayandırılarak hazırlandı.

Raporda, Myanmar güvenlik güçlerinin Arakanlı Müslümanların evlerini kasten yok ettiği, evlerine bir daha geri dönmelerini engellemek amacıyla saldırılar düzenlendiği vurgulandı.

Myanmar güvenlik güçlerinin, Arakanlıların geri dönmesini önlemek amacıyla ayrıca sınır boyunca mayın döşediğine dair göstergelerin bulunduğuna da değinilen raporda, “Şiddetin devam ettiği yönünde işaretler var” ifadesi yer aldı.

Rapor, Myanmar hükümeti tarafından yapılan açıklamaların tam tersine işaret ediyor. Zira Myanmar, operasyonların Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu savaşçıları tarafından 25 Ağustos’ta güvenlik güçlerine düzenlenen saldırı sonrasında başladığını öne sürmüştü.

Oysa raporda, etnik temizlik olarak adlandırılan cinayet, işkence ve çocuk tecavüzünün Ağustos ayının başında başladığına ilişkin kanıtlara yer verildi.

Kamplarda bulunan mültecilerin ifadelerine dayanarak hazırlanan raporda, “İfadelerin neredeyse tamamı, insanların korku yüzünden kaçmaya çalışırken, yakın mesafeden vurulduğunu gösteriyor. Çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere tüm Arakanlılar evlerinde yakılmış” ibaresi yer aldı. Güvenlik güçlerinin evleri yakmak için roket güdümlü el bombaları kullandığının değinildiği raporda askeri üniforma giyinen erkeklerin 5-7 yaş arasındaki kızlara, çoğunlukla da ebeveynlerinin önünde tecavüz ettikleri kaydedildi.

Myanmar, şiddetli mezhep gerilimin artmaya başlamasından bu yana ilk kez dün Budistlerle Müslümanlar arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik yeni adımlar atıldı.

Myanmar hükümeti, Yangon’daki bir stadyumda ortak dua etkinliği düzenledi.