Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nahda Hareketi ve gizli servis! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunuslu sol görüşlü politikacı ve Nahda Hareketi’ne muhalif Muhammed Brahmi, 26 Temmuz 2013 tarihinde kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından başkent Tunus’ta evinin önünde suikasta uğradı. Bu olaydan birkaç ay önce yine Nahda Hareketi’ne ve hükümetine muhalif olan Halk Cephesi’ndeki Şükrü Beleyid öldürüldü.

Nahda Partisi’ne muhalif olan bu iki kişiye kim suikast düzenledi?

Şu ana kadar net bir durum yok. Fakat ihanete uğrayan bu iki kişiyi Savunma Kurulu, Nahda’ya bağlı kapalı işler yürüten gizli bir servis olduğunu açıkladığı zaman siyasi bir bomba patlattı. Savunma Kurulu’nun ifadesine göre Nahda’ya bağlı bu gizli servis, katillere kanat gerip belgeleri sakladı.

Beleyid ve Brahmi’yi Savunma Kurulu, basın toplantısında Nahda Hareketi’ne bağlı siyasi suikastlarla irtibatlı özel bir örgütün mevcut olduğunu açıkladı. Savunma Kurulu tarafından ismi açık bir şekilde zikredilen bu örgütün yöneticisi, Beleyid ve Brahmi suikastıyla ilgili belgelere sahip. Savunma Kurulu, Aralık 2013’te örgütü yöneten kişinin ikamet ettiği yerde birtakım belgelere ulaştı. Bu arada söz konusu örgütün yöneticisi, sahte belge suçundan tutuklandı.

Terörle Mücadele Yargı Kurulu sözcüsü Süfyan el-Sleyti, bu önemli suçlamalarla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Savcılık, Beleyid ve Brahmi’yi Savunma Kurulu’nun Nahda Hareketi’nin suikastla ilgili dosyaları çaldığına dair düzenlediği basın toplantısında gündeme gelen suçlamaları inceliyor.”

Bu konuda yargının son sözü söylemesini bekliyoruz. Fakat önemli olan, bu davranış yani görünen-görünmeyen, açık-gizli, yumuşak-sert ve yalancı-doğru düzleminde hareket etmek, eski İhvancı mahlûkatın bir huyudur. Ayrıca eski iki dürüst dosta, davet ehline ve diğerlerine söylenen sözler var.

Bu huy ve mizaç, kadim kaynaklara dayanıyor. Mekke dönemi ve gizliliği korumakla ilgili dini doktrinden çıkan bir kaynak var. Bir de 20. yüzyılın ilk yarısında İhvan Hareketi’nin ortaya çıktığı politik ve partisel ortama dayanan başka bir kaynak var. 20. yüzyılın ilk yarısı; yeşil, siyah gömleklerin ve demir muhafızların olduğu Mısır’da, Lübnan ve Irak gibi diğer ülkelerde tam olarak gizli hareketlerin ve milislerin dönemidir. Bunların hepsi de Avrupa’nın siyasi kültüründen özellikle de İspanya, İtalya ve Almanya’dan ithal edilmiştir.

Dolayısıyla Tunus’taki Nahda Hareketi’yle ilgili böyle bir olay meydana gelmesi tuhaf karşılanmamalı. Yılan yumurtasından ancak yılan çıkar. Dediğimiz gibi son söz, Tunus yargısına aittir. Sadece burada bazı iyi kimselerin duygularını kaplayan şaşkınlığı gideriyoruz.

Halkın ve yöneticilerin daima görünen-görünmeyen, açık-gizli sözleri var. Önceden böyleydi gelecekte de böyle devam edecek.