Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nasır el Kidva, El Fetih Merkez Komitesi üyeliğinden istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nasır el Kidva, Filistin Ulusal Konseyi’nin bazı kararlarını protesto etmek amacıyla El Fetih Merkez Komitesi üyeliğinden istifa etti.

El Kidva, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, El Fetih Merkez Komitesi Başkanı ve Komite üyelerine hitaben yazdığı istifa dilekçesinde, “Filistin Ulusal Konseyi’nin 23. Dönem Toplantısı’nın bazı sonuçlarını protesto etmek amacıyla El Fetih Merkez Komitesi üyeliğinden istifa ettiğimi bildirmek istiyorum. Elbette hareketimizin bir parçası olarak kalacağım. Ona bağlı olarak, saflarında çalışacağım” ifadelerine yer verdi.

El Kidva, mektubunda istifasına neden olan itiraz ettiği konulardan bahsetmedi. Ancak kaynaklar, istifanın Yürütme Komitesi üyelerinin seçilme biçimiyle bağlantılı olduğunu belirtti.

Komite üyelerinin seçimi konusunda önemli farklılıklar ortaya çıkmıştı. Merkez Komitesi bazı isimlerde ısrar etmiş, seçilen isimler ilk başta Filistin Devlet Başkanı tarafından listeden çıkarılmıştı. Uzun süren tartışmaların ardından 18 ismin 15’i kabul edilmiş, Halk Cephesi, Hamas ve İslami Cihad için de üç sandalye bırakılmıştı.

El Kidva, 2016 yılının sonundaki seçimlerde El Fetih Merkezi Komitesi’ne seçilerek, Kültür ve Enformasyon Komiserliği görevini yürüttü.

Yaser Arafat’ın yeğeni olan Nasır el Kidva, Yaser Arafat Kurumu Başkanlığı’nın yanı sıra, uzun yıllar Birleşmiş Milletler’de (BM) Filistin gözlemcisi olarak görev yaptı.

2002-2006 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak da görev yapan el Kidva, konuyla ilgili medyaya yorum yapmayı reddetti.

Devlet Başkanı Abbas, Latin Amerika ziyaretinden döndükten sonra el Kidva’nın istifasına yönelik kararını verecek.