Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nasrallah, Filistinli grupları Kudüs konusunda ikna etmeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hizbullah’ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, son iki hafta içinde El Fetih de dahil olmak üzere birçok Filistinli grup temsilcileri ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Söz konusu görüşmeler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını ilan etmesinden sonra Filistin meselesinin çözümünün bittiği düşünüldüğü bir döneme denk geldi. Yapılan yorumlar Hizbullah’ın ve arkasındaki İran’ın Filistinli grupları seferber etmek ve Filistin intifadasını yeniden canlandırmak istediği yönünde.

Nasrallah’ın daha önce de Filistinli gruplarla defalarca düzenlediği toplantılardan farklı olarak bu defakilerin Filistinliler’in Trump’ın kararına cevap vermek için önerilen stratejileri görüşmesi gösterildi.

Nasrallah, birkaç gün önce el-Mayadin kanalına verdiği röportajda, son iki haftadır ‘Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’, ‘Fetih Hareketi’, ‘El Saiqa’, ‘Hamas’ ve ‘İslami Cihad’ gibi gruplarla görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti.

Hasan Nasrallah sözlerine şöyle devam etti:

“Hizbullah, Filistinli gruplarla gerçekleştirilen görüşmelerde görüş birliğine varmak konusunda oldukça kararlı. Filistin’deki haksızlıklar nedeniyle, Filistin’in içinde ve dışında intifadayı harekete geçirirken, onları nasıl destekleyeceğimizi değerlendirdik. İran, Kudüs’ü ve Filistinlileri desteklemeye devam edecek.”

Nasrallah Hizbullah’ın, İran’ın Filistinli gruplara verdiği mali desteğin sağlanmasında aracı olmadığına da dikkat çekti.

Hamas’ın Lübnan temsilcisi Ali Baraka, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Hamas ve Hizbullah Genel Sekreteri arasındaki toplantıların 2017 yılında beş kez düzenlendiğini ve bunlardan bazılarının medyada duyurulduğunu söyledi. Baraka, taraflar arasındaki toplantıların 2017’den sonra durmadığını ve halen devam ettiğini de vurguladı. Nasrallah ile bir araya gelinen son toplantının da ilan edildiğini söyleyen Baraka, “Nasrallah, Filistinli grupların her biriyle ayrı ayrı görüştü” bilgisini verdi.

Hamas Temsilcisi açıklamasında “Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını vermesinden sonra Hamas liderliğiyle yapılan toplantıda, bu kararın Filistin meselesi ve çözüm süreci üzerindeki etkilerinin yanı sıra Filistin’deki intifadayı destekleme yolları da tartışıldı” ifadelerini kullandı.

Hizbullah ile Hamas arasında intifadayı destekleme ve sürdürme gerekliliği konusunda ortak bir tutum olduğuna işaret eden Baraka, “Kararın çözüm sürecini yok ettiğini ve bizi 1991 Madrid Konferansı’nın öncesine, 26 yıl geriye götürdüğünü düşündük. Barış sürecini yok etti ve işleri intifada meydanına geri döndürdü” dedi.
Baraka, toplantılarda herhangi bir karar alınmadığını ve yalnızca istişareler gerçekleştiğini belirtti. Ancak işgal suçlarına doğal bir cevap olan Filistin’deki intifadayı destekleme yolları üzerinde görüş birliğine varılması gerektiğini kaydetti.

Fetih Hareketi Lübnan Temsilcisi Fethi Ebu el-Arda ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Nasrallah’ın diğer Filistinli gruplarla yaptığı toplantılar çerçevesinde, kendilerinin de görüşmelere katıldıklarını dile getirdi.

Arda, “Fetih Hareketi olarak Filistin davası için bütün Lübnan partileri ile görüşüyoruz. Bu toplantılarda Trump’ın kararının sonrasında hangi yolu izleyeceğimizi, yurtiçi ve yurtdışındaki hareketlerimizi nasıl organize edeceğimizi istişare ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantılarda, İran’ın Filistinli gruplara verdiği desteğin de gündeme geldiği yönündeki iddiaları reddeden Arda, “Görüşmelerde Trump’ın kararı sonrasında Filistin halkının ve halk hareketlerinin mücadelesini birleştirmeye yönelik değerlendirmeler yaparak intifadayı harekete geçirme konusundaki görüşümüzü dile getirdik” dedi.

Nasrallah da konuyla ilgili yaptığı açıklamada intifadayı harekete geçirmek isteyen El Fetih’in tutumunun önemli olduğunu ve tüm grupların Fetih Hareketi’nin rolünü kabul ettiğini söylemişti.