Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Natalie Portman İsrail’in ödülünü reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hollywood yıldızı Natalie Portman İsrail-Gazze sınırında yaşanan son olaylar nedeniyle Kudüs’te yapılacak olan ‘Yahudi Nobel’i olarak anılan ‘Genesis Ödülü’ törenine katılmayacağını açıkladı.

Portman’a verilecek olan ödülün 1 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi. Natalie Portman’ın ödülü reddetmesiyle birlikte kurulduğu 2012 yılından beri düzenli olarak yapılan tören bu yıl iptal edildi.

İsrail son haftalarda Gazze Şeridi sınırındaki Filistinli protestocularla yaşanan çatışmalarda kullandığı kanlı yöntemlerle uluslararası eleştirilere maruz kaldı. Protestoların başlangıcından beri 33 Filistinli öldürüldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

Genesis Ödülü’nü veren vakfın internet sitesinde yayınlanan Portman’ın temsilcisi tarafından yapılan açıklamada, “Son dönemde İsrail’de yaşanan olaylar onu son derece rahatsız etti. İsrail’de yapılacak herhangi bir kamusal etkinliğe katılma konusunda kendisini rahat hissetmiyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, ülkesine gerçekleştireceği seyahati reddetmesinin nedenleri hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi. Portman’ın temsilcisinin daha fazla bilgi talep eden bir e- postaya yanıt vermediği kaydedildi.

Vakfın internet sitesinden yapılan açıklamada, Portman’ın ‘insanlığına hayranlık duyulduğu ve İsrail hükümetinin politikalarına katılmama hakkına saygı duyulduğu’ ifade edildi. Açıklamada, “Ancak Kudüs’teki Genesis Ödül törenine siyasi nedenlerle katılmama kararı vermesinden dolayı çok üzüldük. Portman’ın kararının hayırseverlik inisiyatifimizin politize olmasına yol açacağından endişe ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İsrail Kültür Bakanı Miri Regev, Portman’ın Filistinlilere muamelesi nedeniyle İsrail’i ekonomik olarak izole etme hareketi olan BDS’i (Boykot, tecrit ve yaptırım) desteklediğini söyledi.

Regev, “Portman’ın BDS destekçilerinin eline olgun bir meyve gibi düşmesini duymaktan dolayı üzgünüm” dedi.

2014’ten beri verilen ‘Genesis Ödülü’ alanlarında çok başarılı olan isimlere ve ‘Yahudi toplumu ve Yahudi değerlerine olan katkılarıyla diğer insanlara ilham veren’ kişilere veriliyor.

Ödül daha önce, kazandıkları ödülü hayırsever kurumlara bağışlayan Eski New York Şehri Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Heykeltraş Anish Kapoor, Keman Virtüözü tzhak Perlman, ABD’li oyuncu Michael Douglas’a verilmişti.

Kudüs doğumlu olan Portman 3 yaşındayken ABD’ye göç etmişti.