Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

NATO, Afganistan’daki asker sayısını artırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

NATO’nun Afganistan misyonuna ilişkin yeni kararlar açıklandı. ABD Savunma Bakanı James Mattis ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Kabil ziyareti sırasında yapılan duyuruda “Radikalizm mücadele etmek için NATO’nun Afganistan’da kalmasına sözleşmelerin yenilendiği duyuruldu.

ABD Başkanı Trump tarafından açıklanan yeni strateji uyarınca, 2001’den bu yana Afganistan’da görev yapan 11 bin güvenlik personeline destek için üç bin ABD askeri daha Afganistan’a gönderilecek.

Mattis yaptığı bir basın toplantısında, “Takviye birlikler, Taliban’la mücadelede bize güç katacak” açıklamasında bulundu. “Afganistan’ı insanları öldürerek iktidarı ele geçirmeye çalışan merhametsiz bir düşmana bırakmayacağız” ifadesine yer verdi. “Taliban, DEAŞ ve Hakkani Grubu’nun ülkedeki varlığını güçlendirmesine izin vermemiz mümkün değil” dedi.

Stoltenberg de açıklamasında “Afganistan’ın istikrarının korunması için güvenlik güçlerinin sayısını artırıyoruz. 15’den fazla NATO üyesi ek birlikler gönderme konusunda mutabık” dedi. “NATO işler kötüye gittiğinde sırtını dönmüyor. Sözümüze bağlıyız” ifadelerini kullandı.

ABD’nin NATO’daki Kuvvet Komutanı Generel John W. Nicholson Jr, atılan adımların Afgan kuvvetlerinin moraline katkıda bulunduğunu gösterdiğini söyledi. ABD’li komutan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Taliban savaş alanında ciddi kayıplar yaşıyor” bilgisini verdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de “General Mattis daha fazla asker göndermeye karar verdi. Umarım NATO ülkeleri de buna katkı sağlar” diyerek sözleşmenin yenilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eylül ortasında, NATO üyesi 29 ülkenin genelkurmayları, söz konusu talebe “olumlu cevap vermenin gerekliliğine” karar vermiş ancak açıklama ekim ayına ertelenmişti.

Terör operasyonları sürüyor

Afganistan’daki terörle mücadeleye ilişkin son acıkılama Afgan güçlerinden geldi. Ülkenin topraklarının üçte birinden fazlasını kontrol altında tutan terör örgütlerinin geri çekilmeyi sürdürdüğü kaydedildi. Hükümetin, kentlerin Taliban’ın eline geçmesine engel olmak için güvenlik güçlerinin operasyonlarını yoğunlaştıracağı vurgulandı.

General John W. Nicholson’un yönettiği operasyonlar, temelde ağır kayıplara uğrayan Afgan kuvvetlerini eğitmek ve danışmanlık yapmakla görevli. Buna paralel olarak, ABD terörle mücadele kapsamında terör örgütlerine karşı operasyonlar da yürütüyor.

Washington’dan yapılan açıklamalar, ABD ordusuna, Afgan Hava Kuvvetleri ile birlikte militanlara hava saldırısı düzenleme izni verildiği yönünde.

Taliban’dan roketli saldırı

ABD Savunma Bakanı James Mattis ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Kabil ziyaretiyle eş zamanlı olarak Taliban’dan saldırı geldi. Afganistan İçişleri Bakanlığı, Mattis’in uçağının indiği esnada Kabil Havaalanı ve yakınındaki askeri yerleşim bölgesine roketli saldırı düzenlendiğini duyurdu. Altı roket atıldığı, roketlerden birinin isabet ettiği evde 4 kişinin öldüğü kaydedildi.

Taliban Hareketi, DEAŞ’a bağlı Amak Haber Ajansı üzerinden saldırıyı üstlendiğini duyurdu. Saldırının hedefinde ABD Savunma Bakanı’nın uçağının hedef alındığı kaydedildi. Afganistan İçişleri Bakanlığı, üç saldırganın etkisiz hale getirildiğini belirtti.