Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

NATO, büyük askeri tatbikatın hazırlıklarını tamamladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel: Şarku’l Avsat

NATO, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana düzenlenecek en büyük askeri tatbikatın hazırlıklarına tüm üye devletlerin katılımı ile devam ediyor. Tatbikat için gereken tanklar, savaş gemileri, uçaklar ve binlerce asker Norveç’te konuşlanmaya başladı.

“Trident Juncture 18” isimli askeri tatbikat 25 Ekim’de başlayacak. 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı yasadışı ilhakının ardından kötüleşen NATO-Rusya ilişkilerinin halen gergin bir şekilde seyrettiğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Rusya tarafından tehdit edilen NATO, Baltık ve Doğu Avrupa ülkelerindeki tatbikatlarını arttırarak gücünü ispat etmekte istekli görünüyor.

“Tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “ Tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz, yeni tehditler ve zorluklar altında bir şeylerin gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Rusya çok iddialı ve komşularına karşı güç kullanmak istiyor” şeklinde açıklama yaptı.

NATO 7 Kasım’a kadar devam edecek olan büyük askeri tatbikatın kimseye yönelik olmadığını yalnızca varsayımsal senaryolara bağlı olduğu aktardı.

“Tatbikatlar savunma amaçlı”

ABD Savunma Bakanı James Mattis, “Rusya yapılan tatbikatların savunma amaçlı olduğunu biliyor. Bu nedenle tatbikatların istikrara yönelik tehdit oluşturduğu konusu yanlıştır” dedi.

Mattis ayrıca tatbikatın NATO üyeleri arasındaki birlik ve beraberliğin gösterilmesini amaçlandığını belirtti.

“Tatbikatta 50 bin asker katılacak”

NATO “Trident Juncture 18” isimli tatbikata 50 bin asker, 150 uçak, 60 gemi ve 10 bin araçla katılım sağlanacağını duyurdu.
Hollanda ordusu, Norveç’ten üniforma satın alacak
Aftonbladet gazetesi, Hollanda ordusunun Norveç hava durumunu dikkate almadığını bu sebeple Hollandalı askerlerin Norveçli birliklerden bin Euro karşılığında üniforma alacağını aktardı.
Tatbikat, NATO’nun 29 üyesinin yanı sıra ortak ülkeler Avustralya, Finlandiya, İsveç, Ürdün, Gürcistan ve Ukrayna’nın katılımıyla 25 Ekim-7 Kasım tarihlerinde Norveç ve civarında gerçekleşecek. Kara harekatından önceden belirlenmiş bir senaryoya göre “kuzey” ve “güney” güçleri kara ve denizde savaşırken, hava kuvvetleri de hem ayrı tatbikatlar yürütecek hem de bu güçlere destek sağlayacak.

Öte yandan, Rusya’nın geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirdiği en büyük tatbikat ‘Vostok-2018’de 300.000 asker, 1000 hava aracı, 36.000 tank ve askeri araç, 80 gemi ve deniz aracı yer aldı.