Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

NATO, Rusya ve İran’ın faaliyetleri konusunda endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen zirve sonrası NATO, İran’ın Ortadoğu’daki “istikrarsızlaştırma faaliyetleri” ve “yoğun füze testleri” konusunda endişesini bir kez daha dile getirdi.

NATO liderleri çarşamba günü Brüksel’de bir araya geldikleri zirvede, ittifak ettikleri savunma harcamaları hedeflerine “sarsılmaz bağlılıklarını” yinelerken Rusya, İran ve Kuzey Kore’nin oluşturduğu tehditler hakkındaki endişelere dikkati çektiler.

ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO ortaklarının savunma konusunda çok az harcama yaptığı yönündeki eleştirilerine yanıt olarak NATO, üye sorumlulukları ve harcamalara katılım dengesini geliştirme konusundaki kararlılığını teyit etti.

Trump: Yeni ulaşılacak hedef yüzde 4

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev gazetecilere verdiği demeçte, Trump’ın NATO üyelerinden askeri harcamaları GSYİH’nın yüzde 4’üne çıkarmalarını istediğini belirtti. İlk konuşmayı yapanın Başkan Trump olduğunu kaydeden Radev, Trump’ın “Yeni ulaşılacak hedefin yüzde 4 olduğunu” ifade ettiğini aktardı.

Liderler, Rusya’nın son dönemdeki faaliyetlerinden duyulan endişelerini dile getirerek, Britanya’nın Salisbury kentinde bir sinir gazı saldırısından Rusya’nın sorumlu olduğuna dair değerlendirmelerine katıldıklarını belirttiler.

Macron’dan liderlere önemli çağrı

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO üye ülkelerine, Donald Trump ile Angela Merkel’in savunma harcamalarındaki mali taahhütler ile ilgili gerilimlerin ortasında “ittifakın zayıflatılmaması” çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı, ittifakın uyumsuzluğu ve anlaşmazlıklarının “daha az istikrarlı bir atmosfer” ile yüz yüze bırakacağı üyeler için uyarıda bulundu.

Macron, müttefiklerin tepkisinin son yıllardaki stratejik durumun getirdiği zorluklar seviyesinde olduğunu söyleyerek, karar alma ve verme sürecinde gerekli güce sahip olunduğunu ifade etti.

Macron’dan NATO’nun 4 önceliği

İttifakın geleceği üzerine konuşan Fransa Cumhurbaşkanı, “savunma araçlarının güvenilirliğini güçlendirmek, terörle mücadele etkinliğini artırmak, kaynak yönetiminin modernleştirmek ve birliği güçlendirmek” olmak üzere dört önceliği vurguladı.