Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

NATO zirvesi öncesi Twitter’da ABD-Avrupa savaşı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesi öncesinde Başkan Donald Trump ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Twitter’daki paylaşımları güne damgasını vurdu. Zirve öncesi Trump ve Tusk, Twitter üzerinden birbirlerine sert açıklamalarda bulundular.

“Bu adil değil”

Trump dün Twitter’dan yaptığı açıklamalarda  NATO müttefiklerine savunma harcamaları konusunda yüklenmeyi sürdürdü. ABD Başkanı tweetinde “Avrupa’ya gitmeye hazırlanıyorum. İlk NATO toplantısı. ABD onları korumak için diğer tüm ülkelerden daha fazla harcama yapıyor. Bu durum ABD vergi mükellefleri için adil değil. Üstelik AB ile ticarette 151 milyar dolar kaybettik. Bizi yüksek gümrük vergileriyle suçluyorlar” dedi.

“Çok fazla dostunuz yok”

Trump’ın bu tweetinden kısa bir sonra, Tusk yaptığı bir basın toplantısında, “Sayın Başkan Trump! ABD’nin hali hazırda Avrupa’dan daha iyi bir müttefiki yok ve olmayacakta” ifadelerini kullandı. Tusk ayrıca bu açıklaması çerçevesinde Twitter üzerinden, “Dostlarınızın kıymetini bilin, neticede çok fazla dostunuz yok” ifadelerini kullandı.

Trump’tan Boris Johnson’a övgü

Öte yandan Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May’ın “Brexit” konusundaki talimatlarına ilişkin anlaşmazlığı nedeniyle istifa eden İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson hakkında da övgüyle bahsetti.