Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

NATO’dan Baltık’ta geniş çaplı tatbikat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

19 Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ülkesinden yaklaşık 18 bin askerin katılımıyla, Washington liderliğinde Baltık devletleri (Estonya, Letonya ve Litvanya) ve Polonya’da her yıl gerçekleştirilen askeri tatbikat başladı. Tatbikat, Rusya’nın artan etkisine karşılık NATO’nun doğu kesimlerde savaşa hazır pozisyonunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Soğuk Savaş’tan bu yana ABD güçlerinin Avrupa’daki en büyük hamlelerinden biri olan tatbikat, Moskova’nın Kırım’ı ilhak etmesinden sonra olası bir Rus askeri harekâtından korkan NATO’nun doğu kanadındaki ülkelerin güvenliğini sağlamayı da hedefliyor.

Dün Litvanya’nın başkentinde düzenlenen bir törende yetkililerle görüşen ABD’li General Richard Kauffmann, “NATO taburları, Saber Strike Tatbikatı sırasında özel bir testten geçecek. Bu durum NATO’nun taahhütlerini kanıtlıyor” dedi. General, tatbikatların “krizlerle hızlı bir şekilde başa çıkma konusunda kara ve hava kuvvetlerinin uyumunu” ortaya koyduğunu ifade etti.

Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen ‘Saber Strike’ adlı NATO tatbikatı, ABD askerlerine ülkede kalıcı olmalarını önerdiği ortaya çıkan Polonya’da 15 Haziran’a kadar devam edecek. Varşova yönetiminin, Polonya’da daimi bir üs kurması karşılığında ABD’ye 1,5 ila 2 milyar dolar civarında ödeme yapabileceğine dair bir belge ortaya çıkmıştı.
Söz konusu öneri Moskova tarafından eleştirilirken Kremlin böyle bir adımın ‘kıtanın güvenlik ve istikrarına faydası olmayacağı’ konusunda uyarıda bulundu.

ABD askeri varlığını artırdı

ABD, 2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana Polonya başta olmak üzere özellikle NATO’nun doğusundaki varlığını arttırdı. Ülke, Polonya’da çok uluslu NATO’ya bağlı bir savaş gücüne de öncülük ediyor. Almanya, İngiltere ve Kanada’nın ise Estonya, Letonya ve Litvanya yakınlarındaki Baltık devletlerindeki Saber Strike Tatbikatı’na liderlik yapması bekleniyor.

ABD, 2017 yılının Mayıs ayında bölgedeki NATO ve ABD operasyonlarında kullanılmak üzere Polonya’da yaklaşık 6 bin askere liderlik edecek yeni bir üs kurdu. Aynı şekilde Washington ile savunma ilişkilerini daha da güçlendirmek için harekete geçen Polonya, şimdiye kadar yapılmış en büyük silah anlaşması olan Patriot füze savunma sistemini satın almak için Mart ayında 4.75 milyar dolarlık (3,8 Euro) bir sözleşme imzaladı.

Rusya ise, 1987 tarihli silah anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle Polonya ve Romanya’ya Patriot konuşlandırılmasına karşı çıkmıştı. Bununla birlikte Litvanya şubat ayında Rusya’yı, nükleer savaş başlıkları taşıyan İskender füzelerini Kaliningrad’da konuşlandırmakla suçladı.