Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Navalnıy, Putin karşısında adaylık şansını kaybetti! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Merkezi Seçim Komisyonu, Muhalif Aleksey Navalnıy, adaylığını reddetti. Navalnıy, adaylığının reddedilmesinin ardından dün 18 Mart’ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerini boykot etme çağrısı yaptı.

Rusya Merkezi Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, hakkındaki yolsuzluk suçlamaları ve mahkum edilmesi nedeniyle Navalnıy’ın Rusya’daki seçim yasası uyarınca gelecek yıl yapılacak seçimlerde başkanlığa aday olamayacağı belirtildi. Kararın, 41 yaşındaki Navalnıy’ın Rusya’nın farklı şehirlerinde miting düzenlenmesinin ardından pazar günü oy birliğiyle kabul edildiği açıklandı. Navalnıy karardan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Grev ilan ediyoruz. Herkese seçimleri boykot etme çağrısında bulunacağız. Sonuçları tanımayacağız” dedi. Destekçilerine hitaben, kendi web sitesinde yayınlanan bir videoda, “Seçimlere sadece Putin ile onun kendi seçtiği, kendisi için de en ufak bir tehdit oluşturmayacak adaylar katılabiliyor” ifadelerine yer verildi.

Navalnıy 5 yıl hapse mahkum edilmişti

Seçim komisyonunun kararı şaşırtıcı değil. Navalnıy, 2009 yılına kadar uzanan bir davada zimmete para geçirme suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Navalnıy hakkında istenen bu ceza daha sonra bozulmuş olsa da ardından aynı suçlamayla hakkında yeniden yargılanma talep edilmişti. Nitekim komisyon, Navalnıy’ın 2028’den önce adaylık başvurusunda bulunamayacağını defalarca açıklamıştı.

Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, Navalnıy tarafından sunulan belgelere dair herhangi bir değerlendirmede bulunulmadığını söyleyerek, kanunlara saygı gösterilmesini istedi. Navalnıy ise komisyonun kararı öncesinde halka açık düzenlenen bir toplantı sırasında, adaylığının engellenmeye çalışıldığını kaydetmişti.

Dördüncü dönem için aday olan Vladimir Putin’in en büyük rakibi olarak nitelendirilen Navalnıy, karşılaştığı zorluklara ve yönetimin baskılarına rağmen Rusya genelinde bir ay süren bir kampanya yürüttü. Medyanın göz ardı etmesine rağmen kampanyaya özellikle gençler arasından binlerce kişi destek verdi.

Navalnıy geniş çaplı gösteriler yapmıştı

Navalnıy ayrıca, Mart ve Haziran aylarında da büyük çaplı gösteriler düzenlemiş ve gösterilerin ardından kendisi ve binlerce destekçisi gözaltına alınmıştı.

Navalnıy, pazar günü adaylık için yasal sürecini başlatmış ve ülke genelinde binlerce kişi de muhalif lidere destek vermek için sokaklara inmişti.

Putin’in seçimi açık ara farkla kazanması bekleniyor

Anketler katılım oranının düşük olacağını, ancak yolsuzluk, sağlık sistemi ve fakirlik sorunlarına rağmen, Vladimir Putin’in yüzde 80 oy alacağını söylüyor.

Ülkede yaşayan birçok Rus, 2000 yılında yönetime geçen 65 yaşındaki Putin’in istikrarsız ve bocalayan bir ekonomiye sahip olduğuna inanıyor.

Putin, gelecek yıl seçimlerde Komünist ve milliyetçi parti adaylarıyla yarışacak.

Navalnıy’ı görmezden gelen Putin, kendisini “siyasi propagandası için var olan zorluklardan faydalanan” fırsatçı bir kişi olarak tanımlıyor.