Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Navalny, Rusları Putin’in doğum gününü protestoya davet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tutuklu ana muhalefet lideri Alexei Navalny, Rusya’nın dört bir yanındaki taraftarlarını, 65 yaşına girecek olan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğum günü kutlamalarını protestoya etmeye çağırdı.

Rus ana muhalefet lideri Navalny, başkanlık seçimlerine beş ay kala tutuklandı. 40 yaşındaki siyasetçi, yolsuzluklarla mücadele için, Putin’in doğum yeri St Petersburg Muskat ve Moskova’da dahil olmak üzere Rusya’nın 80 ilinde binlerce kişinin katıldığı gösterilere katılmıştı. Rusya mahkemesi Navalny’yi, izinsiz gösterilere katıldığı gerekçesiyle 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Muhalif lider, mahkemenin bu kararını “Putin’in doğum günü hediyesi” olarak nitelendirdi.

Navalny, St. Petersburg’da sembolik bir gösteri yapacak

Muhalif lider Navalny, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yaşlı adam Putin, gösterilerimizden korktuğu için doğum gününde küçük bir hediye vermek istedi” ifadelerini kullandı. Navalny için ülkenin ikinci büyük şehri St.Petersburg’da sembolik bir gösteri düzenlenecek.

Navalny’nin St. Petersburg kampanyasının sorumlusu Paulina Kostileva yaptığı açıklamada, seçimlerde başkanlık için aday olmayı düşünen Alexei Navalny’in, Putin’in doğum yeri olan şehirdeki insanları bir araya getirme kapasitesine sahip olduğunu göstermek istediğini belirtti.
Yetkili makamlar, eski başkentte düzenlenecek olan muhalif gösterilerin diğer şehirlerde de yapılmasına izin vermedi. Rus mahkemesi Pazartesi günü Navalini’yi izinsiz bir gösteriye katıldıkları gerekçesiyle 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Putin, doğum gününü yakınlarıyla kutlayacak

Öte yandan, Putin doğum gününü yakınlarından oluşan küçük bir grupla kutlamayı düşünüyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, “Geleneksel olarak Putin doğum gününü kutluyor… O bunu daha çok yakınlarıyla ve akrabalarıyla, bazen de iş arkadaşlarıyla yapıyor. Doğum gününde, bir yığın telefon görüşmesi planlandı. Başkan tebrikleri kabul edecek, bu konuşmalar planlandı. Ve gün ortasında Rusya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirecek” ifadelerini kullandı.

Geleneksel olarak kutlanan Putin’in doğum günü sebebiyle, sosyal medya üzerinden çok sayıda tebrik mesajı yayınlandı. St. Petersburg Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren Ressam Alexey Sergeyenko, iki metrelik bir duvara Putin’in resmini çizdi.

Moskova’nın yaklaşık 400 km güneydoğusunda bulunan Tambov şehrindeki yetkililer, 65 yaşına giren Vladimir Putin’in onuruna 65 elma ağacı dikme sözü verdi.