Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Navaz Şerif’in yerine kardeşi aday oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’da iktidardaki Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) Partisi’nin, Navaz Şerif’in yerine yeni başbakan adayı olarak kardeşi, Şahbaz Şerif’i göstereceği bildirildi. Ancak Parti Meclis Komitesi toplantısında alınan karara göre, öncelikle partiye geçici birinin başkanlık yapacağı aktarıldı.

Şahbaz Şerif’in Pencap Eyalet Başbakanlığı’ndan istifa etmesinin ardından, Ulusal Meclis tarafından seçilerek yeni başbakan olması bekleniyor.

2008’den beri bölge görevlisi olan Şahbaz idari verimliliğiyle meşhur. Altyapı üzerine odaklanışı ve orduyla ilişkilerinin kardeşinden daha iyi oluşuyla da öne çıkmış durumda.

Şerifin istifası

Pakistan Yüksek Mahkemesi,  yolsuzluk suçlamalarına ailesinin karıştığı hükmünü vererek, Başbakan Navaz Şerif’in görevden uzaklaştırılması kararı almıştı. Şerif bu kararın ardından istifa etti. Mahkeme 67 yaşındaki Şerif’e ve ailesine adli soruşturma açma kararı aldı.

Navaz Şerif hakkındaki suçlamaları tamamen reddetti.

Şerif’in yerine aday isimler ise; Savunma Bakanı Asıf Khawaja, Planlama Bakanı Ahsan Iqbal, Petrol Bakanı Shahid Abbasi.