Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nebih Berri: Mişel Avn ile işbirliğine hazırım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ı, Baabda Sarayı’nda ziyaret eden Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, mükemmel olarak nitelendirdiği görüşmenin ardından Meclis Başkanlığına hazır olduğunu söyledi.

Görüşmede, Meclis’in çalışması, hızlandırılması gereken projeler, önem verilmesi gereken sektörler gibi öncelikli konuların tümünün ele alındığı açıklandı.

Bakan isimleriyle ilgili ayrıntılara değinilmediği ancak Temsilciler Meclisi konusundaki isimlerin görüşüldüğü öğrenildi.

Seçimlerin ardından ilk kez resmi ziyaret için bir araya gelen ikili, bölgedeki genel durumu ele aldı, yerel ve bölgesel konuları değerlendirdi. İkili ayrıca, yeni Meclis Başkanının görevlendirilmesinin önemine dikkat çekti ve ülke için öncelikli konuların ele alınması gerektiğini vurguladı.

Berri, toplantının ardından şunları söyledi: “Yeni bir sayfa açıldı demiyorum, yenilenen bir sayfa açıldı. Öncelikli olarak Cumhurbaşkanı ile işbirliğine hazırım”. Nebih Berri, Avn ile görüşmesinde hızlandırılması gereken projeler, önem verilmesi gereken sektörler ve hükümetin kurulmasıyla ilgili ayrıntılara girmeden öncelikli tüm konuların ele alındığını açıkladı. Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı, bu konuların aralarında tartışıldığını ancak uygulamada önem kazandığını dile getirerek, “Bu görev sadece Cumhurbaşkanı’nın değil, bütün Lübnanlıların ve basının da görevleri arasındadır” dedi.

Berri, kendisine Bakan Cibran Basil ile Cumhurbaşkanı ilişkilerinde ayrım yapıp yapmadığının sorulması üzerine ise Basil’in de içinde bulunduğu toplumun tüm kesimleriyle ilişki kurduğunu söyledi, bakan isimleriyle ilgili ayrıntıların konuşulduğu iddiasını ise reddetti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Berri’nin yardımcılığına, Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in başkanlık ettiği “Güçlü Lübnan” siyasi bloğundan birinin getirilmesi bekleniyor.