Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nebih Berri’den Şarkul Avsat’a özel açıklamalar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’daki son seçimlerde kazanan vekiller, tuttukları safları belirginleştirerek geniş seçim ittifaklarına doğru yelken açıyor.

Mevcut parlamentonun görev süresinin bitip yeni parlamentonun çalışmaya başlamasından yaklaşık bir ay önce, Lübnanlı siyasi güçler de yeni dönemdeki iktidar dengesini tahmin etmeye çalışıyor.

Seçimlerde kazanan tarafların hükümet hisselerini artırmak için baskı yapmaları hususunda ise, ‘hiçbir grubun Lübnan’daki yetki dağılımı normlarında belirtilen hissesinden fazlasını alamayacağı’ söyleniyor.

“Kapsamlı bir Lübnan ulusal bloğu arıyorum”

21 Haziran’da başlayacak olan yeni Lübnan Parlamentosu’nda geniş bir Lübnan ulusal bloğu aradığını vurgulayan Meclis Başkanı Nebih Berri, ekonomi vurgusu yapıyor. Şarkul Avsat’a açıklamalarda bulunan Berri, “Yeni ekonomik durum, bölgede savaş çıkma ihtimalinden tehlikeli. Ekonomik dosya, yolsuzluk ile mücadele ve finansal reformlar, yeni Lübnan Hükümeti için öncelikli endişe ve uğraşı alanı olmalıdır.” dedi.
Nebih Berri, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için önümüzdeki ayın 23’ünde toplanması beklenen yeni meclisin görev süresinin başlaması dışında, şu anda siyasi partiler arasında hükümetle ilgili tartışılan başka yeni bir mesele yok. Görev süresinin başlamasının hemen ardından, yeni bir hükümet başkanını aday göstermek için meclis, istişarelerine başlayacak. Bir sonraki hükümet, parlamentoda temsil edilen tüm tarafları içermeli. Tıpkı 14 Mart grubu gibi, 8 Mart Grubu da (Emel Hareketi, Hizbullah ve Suriye Müttefikleri) tamamen bitmiştir. Tamamen anlaşılmaz görünen bazı ittifaklarda ise, yeniden bir karışıklık söz konusu. ‘8 Mart’ denen grup; parlamentoda 50 koltuktan fazlasını almaya başlamış ancak müttefiki Hizbullah’ın hükümetteki hissesini artırmak istediğini de reddetmişti.”

Meclis Başkanı’nın belirttiğine göre, gelecek parlamentoda ‘Lübnan Kuvvetleri’ (Ketaib) Partisi, Hristiyan Milletvekilleri (16 vekil) ile Cebran Basil’in başkanlık ettiği Özgür Yurtsever Hareket’in de komşu olduğu dengeli bir pay elde etti.

Başbakan Saad el-Hariri ile olumlu ilişkiler içinde olduğunu ve bunu devam ettirmeye çalışacağını söyleyen Berri, ülkeyi kötü gidişattan korumak için işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Kendileri ile sorun yaşayan başkalarının olduğunu belirten Berri, “Bir sonraki anayasa mekanizmasını bekleyenler grubuna ise girmediğini” söyledi.

Nebih Berri, yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi:

“Bir sonraki hükümet, ekonomik vaziyetin üstesinden gelmelidir. Paris’te yapılan Cedar Konferansı’ndan elde edilen krediler, bedava değil. Bu kez reformlar üzerine kuruluyor ve uluslararası toplumun gözleri, Hükümet’in performansını değerlendirmeye ve şeffaflığı teşvik etmeye açık. Elektrik dosyası gibi geride kalan ve para kayıplarına yol açan dosyaların yeniden gündeme gelmesinden de endişe duyuyorum. Bu dosyanın yeniden dönüşünün, Lübnan’a olumsuz tesirleri olacaktır.”