Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Necef Valisi’nin oğlu tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Necef eyaleti Valisi Luay el-Yasir’nin oğlu Cevad el-Yasir ve 2 yardımcısı uyuşturucu kaçakçılığı yapmak iddiasıyla tutuklandı.

Sanıklar Bağdat’ın batısında bulunan Bayaa bölgesinde bir polis cezaevine gönderildi.

Irak Polisi Kaynakları, güvenlik güçlerinin söz konusu üç kişiden 5 kilo 600 gram esrar, bir tabanca ve 7 bin hap ele geçirdiğini belirtti. Bu durum, Hz. Ali’nin türbesini ve Şii din büyüklerinin kabirlerini içinde barındıran Necef’te halk arasında öfkeye sebep oldu.

Cevad el-Yasir ve suç ortaklarının fotoğraflarının yanı sıra kimlikleri de kamuoyu ile paylaşıldı. Öteyandan el-Yasir’in Irak İstihbarat Servisi’ne üye olduğu kaydedildi. Sanıkların suçlu bulunması durumunda, idam ya da ömür boyu hapis cezasına çarptırılacakları belirtildi.

Ülke basınında ise oğul Yasir’in tutuklanmasıyla beraber son yıllarda Irak’ta artan yolsuzluk ve uyuşturucu kaçakçılığına dikkat çekildi. Özellikle orta ve güney Irak valiliklerindeki artan suç oranları endişe yarattı.

Geçen yıl başında Irak Başbakanı bir kararname yayınlayarak, bu eyaletlerde uyuşturucu sorununu değerlendirmek üzere uzmanlardan ve akademisyenlerden oluşan bir komisyon kurulması emrini verdi.

Buna karşılık Necef Valisi Luay el-Yasir, ailesi de dahil olmak üzere hiç kimsesinin statüsünün ayrıcalıklı olmadığını dile getirerek hukuk üstünlüğüne dikkat çekti.

Vali el-Yasir, medyada diğer iki kişinin bahsedilmemesinden dolayı şaşkınlığını dile getirdi. Sadece oğlunun adının vurgulanmasını göz önünde bulundurarak bu “seçime yaklaşırken siyasi olarak beni hedef tahtasına oturtulduğumu gösterir” dedi. Vali el-Yasir, “Sanığın kimliğine ve aidiyetine bakılmaksızın bu davada tarafsız olarak adil yargılama” çağrısında bulundu.