Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nefret söylemiyle mücadelede Fransa-Facebook işbirliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris: Şarku’l Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medyada nefret içerikli paylaşımlara karşı mücadele amacıyla ülkesinin Facebook’la iş birliği yapacağını açıkladı.

Macron, söz konusu adımın ilk olacağını dile getirerek, devletler ve büyük şirketlere bu konuda yeni çalışmalar yapma çağrısında bulundu.

Dev teknoloji şirketi Facebook’un kapıları, ırkçı, cinsiyetçi veya nefreti körükleyen paylaşımlara yönelik tutumu nedeniyle aylar süren eleştirilerden sonra ilk kez bu şekilde açıldı.

Macron, Facebook ile 6 aylığına iş birliği yapacağını belirtirken, sosyal medyada nefret içerikli paylaşımlara karşı mücadelede kapsamında, üst düzey görevlilerden oluşan bir delegasyon Ocak ayından itibaren 6 aylık bir süre boyunca Facebook’u ziyaret edecek.

Söz konusu çalışma grubu, Facebook’un ‘iyi niyetini’ ve sistem kontrollerini iyileştirmenin mümkün olup olmadığını gözlemleyecek.

İsmi verilmeyen Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden biri tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, bu konuda önce deneme yapacaklarını sonrasında ise kamuoyuna vermeyi düşündükleri bir rapor hazırlayacaklarını belirtti.

Projede yer alacak olan Fransız görevlilerin sayı ve kimliği açıklanmazken, Dijital İşler Bakanlığı’na yakın bir kaynak, söz konusu kişilerin Telekom Düzenleme Kurumu, İçişleri ve Adalet Bakanlığı’ndan seçileceğini aktardı.

Facebook ise, nihai seçimin Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılacağını açıkladı.

Fransız grubun, nefret söylemini silmek için kullanılan Facebook algoritma veya kodlar gibi son derece hassas materyallere erişip erişemeyeceği açık değil.

Facebook, Fransız ekibin, şirketin Avrupa’daki merkezi Dublin’e veya ABD Kaliforniya’da yer alan Menlo Park’taki Kampüs Binası’na gidebileceğini belirtti.