Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘NEOM’ Ortadoğu’da 3 ülkenin dahil olduğu en büyük özel bölge olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, dün 500 milyar dolar bütçe ayrılan NEOM Projesi hakkında bilgi verdi.

Proje, Vizyon 2030’un Suudi Arabistan’ı lider bir küresel model haline getirme yönündeki iddiasının yanısıra, proje kapsamında endüstri ve teknoloji üretmeyi hedefliyor.

NEOM Projesi’nin yer alacağı bölgenin, tüm dünyada öncü bir merkez haline gelmesi bekleniyor.

NEOM, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ü kapsayacak 26 bin 500 kilometrekarelik bir alanda yeni bir bölge olarak tasarlanıyor. Proje, Riyad hükümetinin ‘2030 Vizyonu’ olarak da bilinen petrol ihracatına dayalı gelir kaynaklarını çeşitlendirmeye dayalı uzun vadeli yaklaşımı ile de uyumlu.

500 milyar dolarlık NEOM Projesi, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında Akabe Körfezi ve Kızıldeniz kıyıları boyunca uzanacak. Projenin finansmanını başkanlığını Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yaptığı Suudi Kamu Yatırım Fonu (PIF) üstlenecek.

Bölge, petrol ve doğalgazın yanı sıra doğal minerallerden açısından da zengin. Bu kaynakların kullanılması, NEOM Projesi’nin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak.

Proje, öncelikli olarak Suudi Arabistan pazarına, ardından da küresel pazarlara ulaşmayı sağlayacak ve üç kıtayı birbirine bağlayacak bir merkez haline gelecek.

Uygarlığın geleceği için büyük önem taşıyan enerji, su, gıda, biyoteknoloji, teknoloji, dijital bilim, medya, eğlence ve üretim gibi özel yatırım sektörlerine odaklanacak olan proje, önümüzdeki yıllarda yerli ve yabancı yatırımcılara kapılarını açacak.

Süveyş Kanalı’nı da kullanan deniz ticaret yollarına yakın olacak Neom, tamamen yenilenebilir enerji üretip, tüketecek. Sadece rüzgar ve güneş enerjilerinden faydalanacak.

Uluslararası yatırımcıları bölgeye çekecek olan Neom projesi, bölge insanının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sını (GSYH) uluslararası alana oranla en yüksek seviyeye çıkaracak.

Ayrıca daha nitelikli işgücüne ihtiyaç duyulacağından özel sektörde istihdam oluşturulmasına da katkıda bulunacak.

Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu, kentte sadece rüzgar ve güneş enerjilerinin kurulacağını duyurdu.

Fon’dan yapılan açıklamada, “NEOM dünyanın en önemli ekonomik kanallarından birinde konumlanacak. Stratejik yerleşimi bölgenin Asya, Avrupa ve Afrika’yı birleştiren küresel bir merkez olmasını kolaylaştıracak” denildi.

Asya, Avrupa ve Afrika’yı birbirine bağlayan özel bir konumda yer alan yeni kent, “Gelecek için Varış Noktası” olarak nitelendiriliyor.

2025’te tamamlanması planlanan Neom kenti 468 kilometrelik kıyı boyunca uzanacak. Dünya nüfusunun yüzde 70’i NEOM’a 8 saat içinde ulaşabilecek.