Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

NEOM ve KAUST arasında işbirliği anlaşması imzalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

NEOM projesi yetkilileri ile Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) arasında, üniversite kampüsünde NEOM araştırmaları yapılması amacıyla ‘Bilimsel Araştırmalar Merkezi’ oluşturulması için dün Riyad’da bir anlaşma imzalandı.

Araştırma merkezinin, NEOM projesini destekleyen ve sürdürülebilir enerji dahil, kent planlaması, sismik bilimler, tarım, su, yapay zeka gibi alanlarda ulusal kalkınmaya katkıda bulunacak çözümler sunması hedefleniyor.

Anlaşmanın imzalanmasından sonra konuşan KAUST Başkanı Nazmi El-Nasr, “Bu işbirliği, Suudi Arabistan için, özellikle bir ulusal dönüşüm çağına tanık olduğumuz için önemli bir başarıdır. KAUST ve NEOM arasındaki bu olağanüstü ortaklık sayesinde, her iki taraf da, Suudi Arabistan’ın iddialı vizyonunu destekleyerek, arzu edilen etkiyi gerçekleştirmek için ortak potansiyellerini kullanabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

KAUST İcra Kurulu Başkanı Klaus Kleinfeld ise, bu ortaklığın, Suudi Arabistan ve dünya için birçok alanda umut verici başarılar elde etmek ve en zor sorulara çözümler sağlamak için NEOM ve KAUST’u bir araya getirdiğine dikkat çekti.