Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘NEOM’un en büyük güneş enerji projesi Tebük’te | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’daki Tebük bölgesi, NEOM Projesi’ne hazırlık olması amacıyla, dünyanın en büyük güneş enerjisi üretim projelerinden biri olan “Diba el-Hadra” enerji santralinin çalışmalarını tamamlamak için zamanla yarışıyor.

Dünyada çevre dostu projelerin en büyük ve en nadiri olarak, kendi elektrik üretiminin yapacak olan “Diba el-Hadra” projesinin aşamalarının dokuz ay sonra tamamlanması bekleniyor.

Bu proje ile Tebük ve Medine arasındaki ulaşım kapasitesini arttırması beklenirken, bölgedeki ekonominin gelişimine büyük katkı sağlayacak.

Proje ile, Medine ve Tebük şehirleri 1270 kilometre uzunluğundaki ulaşım hatları vasıtasıyla birbiriyle bağlantılı olacak.

Proje’nin maliyeti 4.5 milyar Riyal

İspanyol Inıtec Energia S.A. ve Suudi Elektrik ve Mekanik Works Ltd. Şirketi ortak çalışması olan projenin maliyeti 4.5 milyar riyal (120 milyon dolar) olacak.

Sistem, üretim istasyonlarını çalıştırmak için alternatif enerji ile ilgilenen kişilerin odak noktası olacak istasyonu işletmek için eğitilen 100 Suudi mühendis tarafından yönetilecek.