Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nesnelerin İnterneti, yeni sanayi devrimini ve dijital dönüşümün kapılarını açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nesnelerin İnterneti (IoT) iş sektöründe kullanılmaya başlandı. Sanayi devremi olarak bilinen loT, farklı sektörlerdeki iş uygulamalarının dönüşümüne katkıda bulunur. Dijital dönüşüm girişimlerinin iş sonuçları ve işlevleri üzerinde gelirleri artırmak, hizmetler geliştirmek ve pazardaki ürünleri hızlandırmak gibi olumlu etkileri var.

Şarku’l Avsat, Ortadoğu, Afrika ve Türkiye’den bir grup iş liderlerinin katıldığı, Dell EMC şirketinin Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirdiği “Expect Moore” sloganını taşıyan Executive Summit etkinliğine katıldı.

Konferansın başlıkları şu şekilde;

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin İnterneti teknolojisi, çevremizdeki her şeyi onunla bağlantılı verileri paylaşmak için İnternet’e bağlı hale getirmek üzere tasarlandı. Ayrıca bu teknoloji iş ve ürün geliştirmek için yeni yollar keşfetmenin yanı sıra büyük verileri kullanmak için yapay zekayı görevlendirebiliyor.

Örneğin fabrikalara sıcaklık, gaz emisyonları ve basıncı ölçen sensörler eklenebilir, cihazlarda kaydedilen veriler paylaşılabilir, işteki herhangi bir dalgalanmayı gözlemlemek için verileri analiz ediliyor.

Araba, trafik kaza oranlarını azaltmak için sürüş bilgilerini çevredeki araçlarla paylaşabilir, hareket ömrünün sonlanma zamanının belirlenmesi için uçak motorlarının dönüş hızını okuyabilir. Bu veriler, bulut sunucuları aracılığıyla özel veya resmi kurumların veri merkezlerinde analiz ediliyor.

Endüstriyel nesnelerin interneti ile kişisel eşyaların interneti arasında çok yaygın teknikler olsa da bunun aralarındaki farklar kimi zaman fark edilemeyebilir. Nesnelerin interneti, çeşitli sektörlerde (büyük işletmeler, tarım, tüketiciler, sağlık hizmetleri, endüstriler, su ve enerji hizmetleri ve hükümet gibi) devrim niteliğinde dönüşümler sağladı. IoT, endüstri alanında endüstriyel firmaların süreç geliştirmesine izin veren endüstriyel uygulamalar için özel gereksinimlere odaklanıyor. Ayrıca akıllı kaynak yönetimi prosedürlerini etkinleştiriyor ve hizmetleri genişletiyor.

Dijital Dönüşüm İndeksi

Bir bilgisayar üreticisi olan Dell tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, iş sektörleri, insanlar ve makineler arasındaki bir sonraki ortaklık dönemine girdi.

Şirket dijital dönüşüm indeksini araştırmalarını gözden geçirdi. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 52’sinin dijital teknolojilerin benimsenmesiyle sektörlerinde kayda değer bir ilerleme kaydederken, yüzde 78’i dijital girişimlerin şimdi veya gelecekte bir tehdit olduğunu düşünüyor.

Çalışma, bu dijital çağda devrimsel teknolojik ilerlemenin rekabet avantajını sürdürmedeki etkisinin çok önemli olduğunu gösterdi. Araştırmaya katılanların yüzde 62’si dijital teknolojileri ve inisiyatifleri benimseyen sektörlerde yeni rakiplerin ortaya çıktığı görüşünde. Bu da mevcut şirketlerin rekabet gücünü korumak için baskıyı artırıyor.

Şark’ul Avsat, Dell EMC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Muhammed Emin ile röportaj yaptı. Bir sonraki sanayi devrimi işaretlerinin çözüldüğünü söyleyen Emin, “Dünya çapındaki şirketlerin üçte ikisi, daha esnek ve teknik olarak üstün olan rakiplerin geride bırakılmasının bir sonucu olarak, 3 ila 5 yıllık bir süre içinde büyük pazar paylarını ve piyasa değerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Şirketler, bir sonraki sanayi devriminde hayati bir rol oynayabilmek ve bu rekabetçi dönemde başarı sağlamak için kritik öneme sahip dijital dönüşümü aktif hale getirerek gerekli adımları atmalı.

Yılda 2 kez çıkarılan Nesnelerin İnterneti verilerine göre, 2021 yılına kadar Ortadoğu ve Afrika’daki nesnelerin interneti için şirketlerin donanım, yazılım ve servislere daha fazla yatırım yapmaya devam etmesiyle birlikte 2021 yılına kadar 12.62 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Ortadoğu’da Suudi Arabistan, özellikle yenilikçi teknolojik araçlarla sürdürülebilir ekonomiyi sağlamayı amaçlayan Krallık’ın 2030 Vizyonu ile birlikte Nesneleri İnterneti teknolojisi için gelişmekte en büyük olan pazarlarından biri.

Akıllı Şehirlerin Geleceği

Hükümetler ve yetkililer akıllı şehirler oluşturmak istediğinde, veri hareketinin ve eşzamanlı entegrasyonun sağlanabilmesi için güvenli, sorunsuz ve birbiriyle bağlantılı bir şekilde mümkün olduğunca şehrin ve çevrenin çok yönünün ölçümünü mümkün sağlayacak şekilde donatmış olmalılar. Hükümet bu şehirlerde nüfus artışı ile ilgilenmeli ve güvenlik, trafik, kirlilik, ticaret, kültür, ekonomik büyüme ve benzeri zorlukları ele almalı. Aynı zamanda nüfusun beklentileri ile ilgilenmeli ve aynı zamanda değişmekte olan vatandaşların, sakinlerin, ziyaretçilerin ve işletmelerin çeşitli kesimleri ile iletişim halinde olmalı.

Belediye yetkilileri, bütçeleri geliştirmeye ve kaynakları tahsis etmeye çalışırken aynı zamanda da vatandaşların ihtiyaç ve gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamalı ve bu yeni şartları dengelemeli.

İletişim ve bilgi sistemi kurmak için uygun temelleri seçmek sadece ortaya çıkan zorluklar için değil, aynı zamanda insan sermayesi yönetimi, doğal kaynaklar, altyapı ve fikri oluşumları geliştirmek için önemli.