Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu: Batı Şeria bizim kontrolümüzün altında kalacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın dün söylediği gibi 2 devletli bir çözüme ulaşılması halinde, İsrail’in Batı Şeria’daki kapsamlı güvenlik kontrolüne devam edeceğini söyledi.

Netanyahu, New York’ta Trump ile yaptığı görüşme sonrası, ‘herhangi bir barış anlaşması sonucunda İsrail’in Ürdün Nehri’nden Akdeniz’e kadar güvenlik kontrolünü elinde tutacağı’ açıklamasında bulundu.

Görev süresi boyunca bir Filistin devleti kurulması olasılığı hakkında sorulan soruyu gülümseyerek yanıtlayan Netanyahu, “Sabırla beklemenizi öneririm. Filistinlilerin bize zarar verme yetkisi olmadan, kendilerini yönetme gücüne sahip olmaları için hazırım. Bizim için kabul edilemez olanı belirlemek önemlidir. İsrail, Ürdün’ün batısındaki güvenlik kontrolünden vazgeçmeyecek. Bu görevde kaldığım sürece olmayacak. ABD’lilerin bunu anladığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Trump’ın iki devletli çözüme verdiği desteğin kendisini şaşırtmadığını ifade eden Netanyahu, “Trump Ocak 2017’de başkan olduğundan beri bu konuyu sürekli olarak görüşüyoruz” dedi.

Trump, Filistin-İsrail meselesinin çözümüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Sanırım iki devletli çözüm en iyisi olur” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın öncesinde Trump yönetimi, iki devletli bir çözüme destek vermeye yönelik açıklamalardan kaçınmıştı.