Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, Davos’ta Batılı liderlerden İran’ın nükleer anlaşmasının iptalini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsviçre’nin Davos kentinde devlet ve hükümet başkanlarıyla Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katıldı. İsrail Başbakanı, gerçekleştirdiği diplomatik temaslarda İran’la yapılan nükleer anlaşmanın değiştirilmesi veya iptal edilmesi için çalışmalarını sürdürdü.

Netanyahu’ya yakın bir isim yaptığı açıklamada şunları aktardı; “Burada duygusal davranılmıyor veya demagoji yapılmıyor. Aksine Netanyahu’nun ve kapalı kapılar ardında yürütülen siyaseti takip eden, araştıran ve bilgisi olan tüm taraflar İranlı liderlerin ülkelerini hangi zihniyetle yönettiklerinin farkında. İran’ın bölgede hâkim güç olabilmek için izlediği stratejinin bölge güvenliğini tehdit ettiğini görenler bu durumu anlayabilir.”

İsrail Başbakanı, Davos temasları çerçevesinde dün Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Belçika Başbakanı Charles Michel, İsviçre Konfederasyon Başkanı Alain Berset ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra çok sayıda başkan ve yetkili ile bir araya geldi. Netanyahu’nun bugün ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüşmesi bekleniyor.

Netanyahu’nun resmi sözcüsüne göre toplantıların ana gündem maddesi İran’la yapılan nükleer anlaşma. İsrail Başbakanı, ABD Başkanı Trump’ın da talep ettiği gibi anlaşmanın değiştirilmesi çağrısında bulundu.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İran’ın Suriye’de askeri olarak konuşlandırılmasına izin vermeyeceğini belirterek bunu engellemek için çalışıldığını vurguladı. Filistin meselesiyle ilgili olarak ise İsrail’in güvenlik ihtiyaçlarından ödün vermeyeceğinin altını çizdi. Ortadoğu’daki gelişmeler ve değişiklikleri değerlendiren Netanyahu ilk kez “tarihsel fırsatlar” gördüğünü söyledi.

Önceki gün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ile ilgili bir görüşme yapmak üzere perşembe günü Netanyahu ile bir araya geleceği duyuruldu.

Netanyahu, Davos’a gitmeden önce yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki haftalarda, İran’la varılan tehlikeli nükleer anlaşma için düzeltmeler değil gerçek değişiklikler yapmak için son bir şansımız olacak” ifadelerini kullandı. Netanyahu “Anlaşma olsun veya olmasın her halükarda politikamız İran’daki terör rejiminin nükleer bir silaha sahip olmasını önlemektir” diye konuştu.