Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, erken seçimden geri adım attı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun erken seçimle ilgili kararını değiştirdiği ifade edildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün aldığı bir kararla, İsrail toplumunu ve siyasi rakiplerini hayal kırıklığına uğrattı. Başbakana yakın bir kaynak, Netenyahu’nun erken seçimle ilgili kararını değiştirdiğini bildirdi. Kaynağın ifadelerine göre Netanyahu’nun İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’i hedef alarak “Seçimlerde zafer kazanmış olsam bile, Rilvin’in gelecek hükümeti kurma görevini bana vermeme tehlikesi var” dediği ifade edildi.

Bu açıklama, İsrail Devlet Başkanlığı’ndaki siyasi arenada oldukça ciddiye alınan bir değerlendirme oldu. Kanunlara göre cumhurbaşkanı İsrail parlamentosundaki 120 milletvekili arasından istediği bir milletvekiline hükümeti kurma görevini verebilir. Yasalar, cumhurbaşkanını bloğun en büyük başkanını seçmeye yönlendirse de cumhurbaşkanı buna bağlı kalmak zorunda değildir. Netanyahu’ya yakın bir kaynağın belirttiğine göre Rivlin, Netanyahu hakkında açılan yolsuzluk davalarından kaynaklanan ahlaki nedenlerden dolayı görevi bir başka milletvekiline verebilir.

Netanyahu’ya yakın olan Israel Hayom gazetesi dün yayınladığı haberinde, Netanyahu’nun böyle bir senaryodan ciddi bir kaygı duyduğunu ifade ederek, son anda erken seçimden vazgeçtiğini ifade etti.

Öte yandan Yahudi Evi partisinin lideri Eğitim Bakanı Naftali Bennett, bu bilgilerin ironik olduğunu ifade ederek, Netanyahu’nun gelecek yıl Şubat ya da Mart ayında genel seçimlere gideceğine dair inancının dile getirdi.

Netanyahu’nun İsrail’deki başbakan adayları arasında en popüler isim olmaya devam ettiği söyleniyor. İsrail’deki Rus göçmenler arasında yapılan geniş çaplı araştırmada, Netanyahu ve partisi Likud’un popülaritesinin, İsrail Güvenlik Bakanı Avigdor Liberman ve Rus göçmenlerin partisi olarak kabul edilen “İsrail Evimiz” partisinden daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırma, eski Sovyetler Birliği ülkelerinden İsrail’e göç eden bu topluluğun, hakkında açılan soruşturmalara rağmen Netanyahu’yu destekleyeceğini ortaya koyuyor.

Rusya’ya ait News.ro sitesi tarafından yürütülen araştırma sonuçlarına göre, topluluğun yüzde 28.5’i Likud Partisi’ne oy vereceğini söylerken yüzde 36’sı, Netanyahu’nun hükümet başkanlığı görevine gelmesini istediği aday olduğunu söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 27’si İsrail Evimiz Partisi’ne oy vereceğini belirtirken, bunların sadece 13’ü Liberman’ı başkan olarak görmek istediği belirtti. Araştırmada Yair Lapid başkanlığındaki Yeş Atid partisi ise yüzde 16.4 oyla 3. sırada yer aldı.

Rus göçmenlerin yüzde 70’i kendisini, sağcı seçmen olarak tanımlıyor. Yüzde 56’sı Netanyahu’yu ‘iyi’ ya da ‘mükemmel’ olarak derecelendiren göçmenler, Netanyahu’ya yönelik cezai soruşturmalar açılsa dahi onu desteklemeyi planlıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 37.6’sı, şüphelerden dolayı Netanyahu’nun istifa etmesi gerektiğini belirtirken, yüzde 31’i ise sadece suçlu bulunması durumunda istifa etmesini destekliyor.

Netanyahu’nun istifa etmesi durumunda Liberman, başkanlık yerini alacak ilk aday olarak görülüyor. Liberman’ı ise Likud Partisi’nden İstihbarat ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz izliyor.

İsrail halklı arasında, eski İsrail ordusu genelkurmay başkanlarının siyasi arenaya girme konusunda güçlü bir destek varken, Rusların yüzde 47.4’ü, eski genelkurmay başkanları arasında Benny Gantz, Gabi Ashkenazi ve Moşe Ya’alon’u destekliyor. Araştırmaya katılan geri kalan kesim ise ‘Hiç kimse. İsrail siyasetinde çok sayıda askeri personel var’ seçeneğini işaretledi.