Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu ve eşine yolsuzluk sorgusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail polisinin Yolsuzlukla Mücadele Dairesi’ndeki üst düzey soruşturmacıların, bugün, Binyamin Netanyahu ve eşi Sara’yı, Batı Kudüs’teki Başbakanlık Merkez Binasında, iki ayrı odada aynı anda soruşturmaları üzerine bir ilk yaşandı.

Polis kaynağı, Netanyahu üzerinden yürütülen soruşturmayla beraber ilk defa, Almanya ile yapılan denizaltı anlaşmasında yolsuzluk yapıldığı “şüphelerinin” ele alınacağını doğruladı.

Kaynak, Almanya’nın ekim ayında, nükleer başlıklı füze taşıyabilen Dolphine sınıfı 3 denizaltının satış anlaşmasına onay verdiğini ifade etmesine karşılık Netanyahu’nun bu davada henüz bir şüpheli olmadığını belirtti. Ancak, anlaşma belgesinde bir değişiklik yapıp, denizaltı dosyasının soruşturulmasıyla ilgili gelişmelere göre Netenyahu’nun anlaşmadan kolayca geri çekilmesine izin verildi.

Gözlemcilere göre, Alman tarafı mümkün olduğu ölçüde OECD tarafından belirlenen sınırların aşılmasını ve yolsuzlukla mücadele edilmesini istiyor. Ayrıntıları göz önünde bulunduran kaynaklara göre, Almanlar, anlaşmayı, yasal danışmanın hükümete ve onun adamlarına doğrudan katılımıyla ve Ulusal Güvenlik Konseyi ve İsrail Güvenlik Bakanlığı ile işbirliği içinde organize edildiğini açıklayarak kabul ettiler.

Anlaşma belgesinde yer alan metinde, “anlaşmada karar mercileri veya resmi organların davranışlarında bir ceza kusuru bulunmadığı” belirtildi. Belgede ayrıca, soruşturma bir şey yapılmadan tamamlanmış olsa da veya önemli yolsuzluk tespit etmeden Almanya’nın anlaşmadan çekilme hakkını saklı tuttuğu belirtiliyor. Almanlar, soruşturmanın sonuçlarını ve anlaşmadan çekilip çıkmamaya karar verme haklarını saklı tutuyor.

Bu durum kapsamında, Netanyahu gibi önemli bir kişinin soruşturma altında bulunması ve İsrail’in denizaltı anlaşmasını hayata geçirme gücünün araştırılması kapsamında son birkaç hafta boyunca stratejik tartışmalar yapıldı. Soruşturmanın İsrail hükümetiyle olan anlaşmanın feshine yol açacağından ve başbakanlığı uyarı tehdidi altında soruşturmamak için anlaşma sırasında yolsuzluk şüphelerini sertleştirecek kişiler arasında temel bir tartışma var. Bu tartışmalara ek olarak, davanın ceza düzeyinde soruşturulmasının, işlemin yürütülmesi ile herhangi bir ilişkisi olmaksızın gerçekleştirilmesi gerektiğini iddia edenler var.

Buna ek olarak, son günlerde, polis yetkilileri ve İsrail savcılığı, ilke olarak Netanyahu’yu soruşturmaya ve aynı zamanda uluslararası alanda anlaşmaya karar verdi. Bu amaçla, uyarı altında yapılan bir soruşturma söz konusu olduğunda bile, denizaltı anlaşmasının risk altında olmaması için kanun uygulayıcı yetkililerin konumunu destekleyen uluslararası çapta ünlü hukuk uzmanları ile görüşmeler yapıldı. Ancak uyarı altında veya yalnızca tanık olarak soruşturma yapma kararı henüz belirlenmedi ve son dakikaya kadar çözümü sürdürülecek.

Mevcut verilere göre, soruşturmacılar, Netanyahu’nun net bir açıklama yapmaya başlamadığını belirtti. Ancak soruşturmacılar, beyanatı herhangi bir zamanda uyarı altında bir soruşturma altına alma hakkına sahiptirler.

İsrail polisi geçtiğimiz günlerde Netanyahu ve eşinin, Başbakan tarafından sitenin sahiplerine sağlanacak imtiyazlar karşılığında, İsrailli haber sitesi Walla’da yayınlanan haberlere müdahale etmesine karşılık, 4000 numaralı dosya için düğmeye basıldığını ve gözaltı işlemlerine başlandığını duyurmuştu. Netanyahu, tüm kararlarının “profesyonellerin, meslek komitelerinin ve hukuk müşavirlerinin görüşlerine dayanılarak objektif bir tarzda” alındığını iddia ederek, suçlamaları reddetmişti.

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit’in açtığı yolsuzluk soruşturmasıyla başlayan süreçte, Netenyahu’ya toplamda beş ayrı soruşturma açıldı.