Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu Etiyopyalı Yahudileri İsrail’e almama kararı verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, daha önce İsrail vatandaşlığı vereceğine dair söz verdiği 8 bin Etiyopyalıyı ülkeye almama kararı aldığını duyurdu.

Uzun yıllardır ülkeye girmeyi bekleyen binlerce Etiyopyalı Yahudi söz konusu kararı öfke ile karşıladı, Netenyahu’yu zalim olarak niteledi.

Bir grup haham da ülkeye alınmayan Etiyopyalıların Yahudiliklerinden şüphe duyduklarını duyurdu.

Açıklamayı yapan Yahudi din adamlarının başında Kiryat Gat kasabasında haham olan Moşe Halfin var. Halfin daha önce de Etiyopya kökenli kadınların aşçı olarak çalışmalarını yasaklayan bir fetva çıkarmış ve söz konusu kadınları “Saf Yahudileri beslemeden önce kendi Yahudiliklerini ispat etmeye” çağırmıştı. Ayrıca hazır yiyecek şirketinde pişirilen yemeklerin Yahudi şeriatına uygun olmadığını iddia ederek “Biz kadın hahamlar aracılığı ile bu kadınların Yahudi olup olmadıklarını kontrol ediyoruz. Üstelik onlar yemek pişirmeyi de bilmiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Etiyopyalı kadın işçilerin kovulması, birçok Etiyopyalı din adamını kızdırmış ve kadınlara adeta Yahudi değillermiş gibi davranılması öfke ile karşılanmıştı.

Etiyopyalı din adamları yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yahudi şeriatında Yahudi olmayanların elinden yenilen yemekler sakıncalıdır, Yahudi olanların değil. Halfin’in Yahudi yasalarına göre Helal Pişirme Denetimi Vakfı aracılığı ile sadece yemek pişiren kadınlar değil tüm Etiyopyalı kadınlar cezalandırılıyor.”

Etiyopyalı işçi kadınlardan biri konu hakkında şunları söyledi:

“Bu durum öfke ve gerginliğe sebep oluyor. Bu kadınlar ile beraber uzun yıllardır burada en iyi şekilde çalışıyoruz. Aniden artık Yahudi olmadığımız ilan ediliyor. Yahudi olduğumuzu kanıtlamak için belge getirmemiz isteniyor. Uzun yıllardır burada başka bir haham vardı ve bu tür şeyler konuşulmuyordu. Bu mevzular bir yıl önce buraya haham olarak tayin edilen Moşe Halfin yüzünden gündeme gelmeye başlandı.

Knesset’te sol kanatta yer alan partiler, Halfin’in bu davranışını kınadı ve konunun soruşturulmasını talep etti. Ayrıca Afrika kökenli Yahudi göçmenlere karşı ayrımcılığın çok uzun süredir devam ettiğini, sadece yemek alanında değil içecek üretimi ve onlarca meslekte çalışan Afrikalıya arka planda derilerinin rengine dayalı ayrımcılık yapıldığını aktardılar.

Doğu Yahudi Hahamı Ovadia Yusuf Yahudi olup olmadıkları sorgulanan Etiyopyalı İsraillilerin Yahudi olduklarına dair bir fetva yayınlamıştı. Ancak diğer bölgelerdeki hahamlar onların Yahudilikleri hakkında bazı şüphelerin olduğu kararı verdi. ŞArku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Netanyahu’nun kararını etkileyenlerin başında da söz konusu hahamlar yer alıyor.

Netanyahu, İsrail’de çocukları olan binlerce Etiyopyalıyı ülkeye almama yönündeki kararını “Etiyopya kökenli İsrail vatandaşların desteklenmesi ve entegrasyonu” için düzenlediği Bakanlar Kurulu toplantısının ardından duyurdu.

Söz konusu karar Etiyopyalılar tarafından “çok kötü” olarak nitelendi. Zira Etiyopya’dan İsrail’e göç etmek isteyen 8 bin Yahudi uzun yıllardır Addis Ababa yakınlarındaki çadırlarda İsrail’e yerleştirilmeyi bekliyordu.