Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, Hamas’ın elindeki tutuklular hakkında Maurer’den yardım istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ile görüşen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Hamas’ın tutukladığı İsrailli asker ve sivillerle ilgili Maurer’den yardım talep etti.

Netanyahu, “Biz, İsrail ve Kızılhaç Komitesi arasındaki adil ve şeffaf ilişkileri görüyoruz. İnanıyorum ki, bir tarafta İsrailliler diğer tarafta ise Kızılhaç Komitesi barış için çok önem arz ediyor. Öncelikle söylemek zorundayım ki, askerlerimize ait cesetlerin alıkonulduğu ve haklarında bilgi alamadığımız, hala Gazze’de tutuklu bulunan masum İsrailli vatandaşların olduğu zor bir zamanımızda bizleri ziyaret ettin. Senden ricam bu vatandaşlarımız hakkında bilgi sahibi olmaktır’’dedi.

Netanyahu şözlerine şöyle devam etti, “Fakat hayır. Onlar zulüm altında ve muğlak bir şekilde tutuklu haldeler. Hamas zulmü konusunda, yapılan insani yardımları takdir ediyorum. Ben inanıyorum ki, askerlerimizin cesetlerini ve Hamas’ın bütün uluslararası normları ve Kızılhaç’ın üzerine kurulduğu değerleri ihlal ederek alıkoyduğu mazlum vatandaşlarımızı sizler geri getirebilirsiniz.”

“Yeniden fırsatımız oldu”

Maurer, “Biz uzun bir süredir bölgede bulunuyoruz. Ayrıca bu, şimdiye dek yaptığımız en büyük uygulamalardan biri. Elimizde uluslararası kanun gereğince bazı yetkilerimiz var. Fakat, bizim önemli gördüğümüz husus, insanlara yardımcı olarak sorunları çözmektir. Bugün burada karşılaştığımız meydan okuma ile nasıl mücadele edeceğimiz arayışındayım. Kızılhaç’ın bu gibi meydan okumalara karşı nasıl yardım edebileceğini görmek için yeniden fırsatımız oldu’’ diyerek Netanyahu’ya cevap verdi.

Gazze’deki Hamas Lideri Yahya Sinvari’nin Ramallahta karşıladığı Maurer, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmiş, daha sonra ise Netanyahu ile görüşmek için hareket etmişti.

Sinvar: İsrail rehineler karşılığında ödeyeceği bedeli biliyor

Maurer, Gazze’deki temaslarında, Hamas’ın ellerinde bulunan İsrailli askerler ile ilgili bilgi vermesini ve onları ziyaret etme isteğini iletti. Fakat Hamas lideri Sinvar, bunu reddederek, “İsrail, bunun karşılığında ödeyeceği bedeli biliyor” dedi.

“İsrailli esirlerin durumu Filistinli esirlerin durumundan daha iyi”

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgiler, Maurer’in, Sinvar’a Hamas tarafından tutuklanan İsrail vatandaşları ve alıkonulan askerlerin cesetleri hakkında bilgi vermesinin Uluslararası İnsan Hakları Kuralları’na göre zorunlu olduğunu ilettiği yönünde. Fakat Sinvar kendisine bunun mümkün olmadığını, Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin durumunun, İsrail’de bulunan Filistinli esirlerin durumundan çok daha iyi olduğunu belirttiği, kaydedildi.

Sinvar, Filistinli vatandaşların İsrail tarafından tutuklanmasının uluslararası hukuka uymadığını vurguladı. Kendisinin, esirlerin şartlarının iyileştirilmesi adına İsraille anlaşmak istediğini belirtti. Aynı şekilde Maurer’in, Hamas’ın elinde bulunan esirleri ziyaret etme isteği de reddedildi. Ayrıca Hamas, yeni bir anlaşma için müzakere yürütmeden önce, İsrail’in 2011’de imzaladığı anlaşmayla serbest bırakılan 50 esirin daha sonra tekrar tutuklandığını ve İsrail’in bunları serbest bırakması gerektiğini de ifade etti.