Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu hükümeti Han el-Ahmer’in yıkımını durdurarak müzakere masasına oturdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv: Şarku’l Avsat

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, bakanlar arasındaki sert tartışmaların ardından, Han el-Ahmer köyünün tahliyesi ve yıkımını durdurma kararı aldı. Başbakan Netanyahu, kararın istihbarat ve ordu gibi ilgili kurumların tavsiyelerine dayandığını vurguladı. İsrail Kabinesi ayrıca, tahliyenin bölge sakinlerinin rızasıyla gerçekleşmesine yönelik müzakereler için birkaç haftalık süre tanınmasını kararlaştırdı.

Bu ani gelişme, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Fatu Bensuda’nın, savaş suçu kapsamında bedevilerin zorla göç ettirilmesi ve Han el-Ahmer köyünün yıkılması konusunda İsrail’e uyarılarda bulunmasının ardından gerçekleşti. Bensuda yaptığı açıklamada, “Zorla tahliye gerçekleşmek üzere. Askeri gereklilik olmaksızın mülkün tamamen tahrip edilmesi ve işgal altındaki topraklarda nüfusun göç ettirilmesi, Uluslararası Ceza Mahkemesini kuran Roma Sözleşmesi uyarınca, savaş suçu teşkil etmektedir” dedi.

Bu uyarı, İsrailli güvenlik yetkilileri ve Dışişleri Bakanlığının konuyu yeniden değerlendirmek zorunda bıraktı. Netanyahu’nun onayıyla, Ulusal Güvenlik Konseyi’nden bir temsilci ofisinde görüştüğü Han el-Ahmer sakinleri avukatı Tevfik Cabarin’e çatışmasız bir şekilde anlaşmaya varmak için müzakerelerin yapılması ve köy evlerinin planlama sorunlarının çözülmesi çağrısında bulundu. Cabarin, çağrıya karşılık verdi ve bazı Filistinli yetkililerin bilgisi dahilinde gizli görüşmeler yaptı. Görüşmeler sırasında Netanyahu’nun temsilcisi, dava görülürken Cabarin’in mahkemeye önerdiği çözüm taslağını sundu. Taslağa göre, tahliyeler konusunda uzlaşma sağlanmasına karşılık birkaç yüz metre uzaklıkta Eriha Kudüs yolu üzerinde resmi bir yapı haritası oluşturularak mevcut eski ve geçici evlerin yerine yeni taş evlerin yapılmasına, konut topluluğunun sağlanmasına ve bir okul ve diğer kamu binalarının inşasına izin verilecek ve Han el-Ahmer köyü hükümet tarafından bağımsız bir köy olarak tanınacak.

Cabarin yaptığı açıklamada “Üzerinde ön anlaşmaya vardığımız Netanyahu’nun ofisine sunulan öneriler Temmuz ayında mahkemeye sunduğumuz öneri ve alternatiflere bağlıdır. Mahkeme dilekçeye karşılık olarak sivil iradenin Han el-Ahmer’in yıkımı ve tahliyesi talebi üzerinde ısrar etti” dedi. Cabarin, Netanyahu’nun ofisiyle yaptığı görüşmelerde çeşitli tekliflerde bulunduğunu belirterek, başlangıçta Netanyahu tarafından onaylanan teklifin, ana yoldan yüzlerce metre uzakta olması şartıyla konut topluluğunun sağlanacağını öngördüğünü açıkladı. Cabarin, Netanyahu’nun geri adım atmasında Han el-Ahmer halkının kararlı şekilde direnmesinin, yabancıların ve hatta İsraillilerin köy halkıyla dayanışmalarının ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığının yaptığı uyarıların etkili olduğunu söyledi.

Anlaşmaya varılacağı haberlerinin yayılmasının ardından, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı ayrım duvarı ve yerleşime karşı direniş komitesi Han el-Ahmer’deki eylem çadırında dün sabah saatlerinde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada komitenin başkanı Velid Asaf, “Bu, Han el-Ahmer ve tüm Filistin halkı için bir zaferdir. Ancak, bizim meselemiz işgal ve bu yüzden Kudüs’ü savunmak için burada oturma eylemine devam edeceğiz” dedi.

Aşırı sağcı bazı İsrailli bakanlar anlaşmadan memnun kalmazken, Savunma Bakanı Avigdor Liberman yıkım ve tahliyeyi durdurmayı reddettiğini ve kararın kendisinin şiddetli muhalefetine rağmen alındığını açıkladı. Yahudi Evi Partisi Başkanı ve Eğitim Bakanı Naftali Benett Adalet Bakanı Ayelet Şeked ile ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, tahliyenin kaçınılmaz olduğu ve Han el-Ahmer köyünün ortadan kaldırılacağı belirtildi. Başbakan Netanyahu ise, ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, “Han el-Ahmer tahliye edilecek. Bu mahkemenin kararı ve uygulanacak olan bizim politikamız. Yayımlananın aksine, ikinci bir emre kadar bunu ertelemeye niyetim yok” dedi.

Ancak Netanyahu kabinedeki bakanları şahsi konuşmalara davet etmiş ve Filistinlilerle yapılan anlaşmanın gerekliliğinden bahsederek anlaşmayı desteklemeleri çağrısında bulunmuştu. Kabine öğleden sonra sözlü tartışmaların olduğu gergin bir oturumda bir araya gelmişti. Toplantının sonucunda, Han el-Ahmer’in yıkım kararının ertelenmesine, köy olarak tanınmasına ve şimdiki yerinden birkaç yüz metre uzaklıkta yeniden inşa edimesine karar verildi.