Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu: İran nükleer silahlara asla sahip olmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün, ABD Başkan yardımcısı Mike Pence’e İran’ın asla nükleer silaha sahip olmasına izin verilmeyeceği vaadinde bulundu. Netanyahu, Ortadoğu ve İsrail’e yönelik Tahran’ın tehditlerinin önlenmesi için yapılan icraatların artırılması gerektiğini vurguladı.

Netanyahu dün 3 bin 500 kişinin katıldığı ve 3 gün sürecek olan AIPAC konferansının 2. gününde yaptığı açıklamada İran’ın ve desteklediği milislerin bölgeyi karıştırdığını ve Ortadoğu’daki birçok Arap ülkesini kontrolü altına aldığını belirtti. Tahran’ın Suriye’de askeri üs kurduğunu söyleyen Netanyahu, Tahran’ın ordu ve teçhizatını taşımak için Tahran’ın kara ve hava köprüsü inşa ettiğine işaret etti.

Tahran’ın İsrail’i vurmaya çalıştığını ancak bu amaçla nükleer silah edinmelerine asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Netanyahu, “ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme ve Tahran’a yaptırım uygulama kararını, özgürlük ve yaşam çağrısı yaparak adaletsizlik ve haksızlıktan muzdarip olan İran halkını destekliyoruz. Halk özgürlük istiyor. İran rejimi ise onların ölmesini istiyor” ifadesini kullandı.

Netanyahu, İsrail hükümetinin uluslararası alanda ilişkilerini geliştirmeyi ve iyileştirmeyi başardıktan sonra uluslararası toplumla ilişkilerinde ilerleme kaydettiğini ve bu durumun daha da iyi olacağını dile getirdi. Diplomatik sorunlarla karşı karşıya olduklarını belirten Netanyahu bu sorunun adının İran olduğunu ancak sonlanacağını vurguladı.

Washington’ın ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasına ilişkin kararına övgüde bulunan Netanyahu bunun ABD Başkanı, ABD’nin İsrail Büyükelçi ve Washington’daki İsrail Büyükelçiliği olmadan mümkün olmayacağını belirtti. İsrail’in ABD desteğiyle geliştirilen ordu gücü, askeri teçhizatı ve istihbaratı ile tüm dünyayı koruduğunu ifade etti.

Netanyahu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyadaki masum insanları güçlü İsrail istihbaratıyla koruyoruz. Bu gün AIPAC sayesinde tüm alanlardaki ABD’li birçok şirketin merkezleri İsrail’de. Ana araştırma merkezleri burada. Bunun nedeni İsrail’in tüm yeteneklerini kendisi ve dünyanın hizmetinde kullanabilmesidir.”

ABD’den İsrail’e destek

ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, ABD yönetiminin İran rejiminin nükleer silahlara sahip olmasına asla izin vermeyeceğini, ABD’nin bugün ve yarın, her zaman İsrail’in yanında durduğunu vurguladı. Pence, “Değerlerimiz, amaçlarımız ve mücadelemiz nedeniyle İsrail’in yanındayız. İsrail’in yanındayız çünkü gerçeğe inanıyoruz” dedi.

Pence, “İran Ayetullah Humeyni’nin izinde, modern diktatörlüğü altında eski Pers İmparatorluğu’nu yeniden kurmayı umuyor. Bu sistemle Irak, Suriye ve Lübnan’dan geçen nüfuz koridorları kurmayı, ordularını ve ideolojisini oraya yerleştirmeyi amaçlıyor” diye konuştu. Geçen yıl İran’ın hedeflerine ulaşmak, İsrail sınırlarına teröristlerini yerleştirmek ve halkı bombalamak için 4 milyar dolar ayırdığını vurguladı.

Pence konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Geçen ay İsrail sınırlarını ihlal eden İran uçağı ile yükselen İran tehdidini herkes gördü. Bu saldırgan eyleme İsrail hızlı ve güçlü bir karşılık verdi. Fakat İran’ın tehdidi terörden çok daha fazlasına işaret ediyor. Hepimizin bildiği gibi bu rejim, İsrail topraklarının ve tüm vatandaşlarının hayatını tehdit edebilecek gelişmiş balistik füzeler geliştirmeyi sürdürüyor. İmzalanan nükleer anlaşma İran’ı nükleer silah stratejilerini engellemedi. Bunun onların son şansı olduğunu söylüyorum. Önümüzdeki aylarda İran nükleer anlaşmaya uymamaya devam ederse ABD anlaşmadan geri çekilecek.”

ABD Başkan Yardımcısı konuşmasının sonunda son 70 yıldır aralıksız devam eden İsrail- ABD ilişkileri ve İsrail devletinin her zamankinden daha da güçlü olması için Washington’ın ABD’nin verdiği desteği vurguladı.