Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu: İran ve Suriye güçlerine ağır darbe vurduk | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçakları tarafından Suriye rejimi ve İran kuvvetlerine karşı düzenlenen saldırılar ile ‘ağır bir darbe’ vurulduğunu söyledi.

Haftalık kabine toplantısının başında, İsrail’in Suriye’de başlattığı saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Netanyahu, “İran ve Suriye güçlerine ağır darbe indirdik. Bize yönelik her türlü saldırı girişimine karşılık vereceğiz. İzlediğimiz siyaset buydu, öyle de kalacak” diye konuştu.

‘Bu saldırılarla İran’a mesaj gönderdik’

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz ise, ülkesinin Suriye’deki önemli İran mevzilerini vurarak, sınırlarına yakın herhangi bir noktada, İran’ın askeri varlığına tahammül etmeyeceklerine dair, İran’a açık bir mesaj gönderdiklerini vurguladı.

İsrail, hava sahasına giren İran’a ait bir İHA’yı düşürdükten sonra, Suriye’de büyük bir saldırı başlatmış, Suriye rejiminin komuta ve kontrol merkezi de dahil olmak üzere, 4’ü İran, 8’i Suriye rejim güçlerine ait mevzileri vurmuş ve büyük zarar gördüklerini bildirmişti.

İsrail geçtiğimiz günlerde, İran’ın Suriye ve Lübnan sınırında artan rolü konusunda da sert uyarılarda bulunmuştu.

İsrail’e ait F-16 savaş uçağı, cumartesi günü Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürülmüştü.

BM’den gerilimin azaltılması çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye ile İsrail arasındaki uçak krizinin ardından, iki ülke arasındaki gerilimin bir an önce azaltılması çağrısında bulunurken, BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Guterres’in Suriye sınırındaki rahatsız edici askeri gerginliği endişe içerisinde izlediğini ve taraflara gerilimin koşulsuz olarak azaltılması çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Ayrıca Guterres, Suriye ve bölgedeki tüm tarafların, uluslararası hukuka uymaları gerektiğini de vurguladı.

Sadece Şubat ayında binden fazla sivil öldü

BM’den gelen açıklamalarda, Suriye halkının, ‘neredeyse 7 yıldır süren çatışmada, şiddetin en yüksek olduğu bu dönemden’ dolayı mağdur oldukları ve Şubat ayında, yalnızca bir hafta içerisinde gerçekleşen hava saldırıları sonucunda binden fazla sivilin hayatını kaybettiği ifadelerine yer verildi.