Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, İran’ı gizli bir programla nükleer silah geliştirmekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’a nükleer silah üretmek için gizli bir program yürüttüğü suçlamasını yönelterek, İsrail istihbaratının ele geçirdiği gizli dosyaları canlı yayında düzenlediği bir sunumla açıkladı.

Netanyahu, Tahran’ın güney banliyösünde mühürlü kutularda saklanan İran nükleer programının gizli arşivini ele geçirmelerinin büyük bir istihbarat başarısı olduğuna dikkat çekti.

İran’ın nükleer programına ait özel arşivini Tahran’ın güneyinde yer alan Şurabad bölgesinde tuttuğu bilgisini veren Netenyahu, bu belgelerin İran tarafından uluslararası toplumdan gizlenen nükleer programın kesin kanıtını olduğuna da vurgu yaptı.

İlk önce İranlı liderlerin açıklamalarını izletti

Netanyahu belgeleri sunmadan önce, sahnedeki ekranda İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in, İran’ın nükleer silah programının bulunmadığına dair konuşmalarından kesitler yayınladı.

“Gizli dosyalar Tahran’ın banliyösünde çok gizli bir yere transfer edildi”

2015 yılında bir nükleer anlaşma yapıldıktan sonra, İran’ı uluslararası topluma yalan söylemekle suçlayarak konuşmasına başlayan Netenyahu, 2017’de nükleer silahların geliştirilmesi ve üretimi ile ilgili dosyaların Tahran’ın banliyösünde çok gizli bir yere transfer edildiğini söyledi.

“183 CD’de dosyalanmış 55 bin sayfa gizli bilgiye ulaştık”

İsrail istihbaratının, İran’ın nükleer programı hakkında 183 CD’de dosyalanmış 55 bin sayfa gizli bilgiye ulaştığını söyleyen Netanyahu, belgelerin ABD ile paylaşıldığını ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na da verileceğini açıkladı.

İran’ın gizli programı; ‘Amad Projesi’

Netanyahu, İran’ın gizli programının Amad Projesi olarak isimlendirildiğini kaydederek, bunun nükleer silahların tasarımı ve üretimi için kapsamlı bir proje olduğuna işaret etti.

Ardından projenin teknik aşamaları hakkında da bilgi veren Netanyahu, “2015 yılında uluslararası güçler ile nükleer anlaşma imzalandıktan sonra Tahran, balistik füzelere konulmak üzere Hiroşima benzeri 5 nükleer savaş başlığı geliştirilmesi için hazırlanan nükleer program hakkında bilgilerin yer aldığı birçok belgeyi gizledi. Proje, her biri 10 ton TNT’lik yıkım kapasitesine sahip 5 savaş başlığının tasarımı ve üretimini içeriyor” ifadelerini kullandı.

İran’ın nükleer silahının bileşenlerini gösteren çizimler ve simülasyonu da gösteren Netanyahu, belgelerin İran’ın doğusunda olduğu varsayılan beş nükleer silah deneme tesisinin yer aldığı noktaları gösteren bir haritayı da ortaya çıkarttığını belirtti.

“Belgeler İran’ın açık bir şekilde yalan söylediğini ortaya koyuyor”

Netanyahu sözlerine şöyle devam etti; “Belgeler şunları içeriyor: suç kanıtı çizelgeler, suç kanıtı sunumlar, suç kanıtı planlar, suç kanıtı fotoğraflar, suç kanıtı videolar ve daha fazlası. Bu belgeler İran’ın hiçbir zaman bir nükleer silah programı yürütmediğini söylerken açık bir şekilde yalan söylediğini ortaya koyuyor.”

“İran gizli nükleer programına, Ali Şemhani’nin Savunma Bakanlığı döneminde başladı”

İran’ın gizli nükleer programına, Ali Şemhani’nin İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri olarak atanmadan önce Savunma Bakanlığı yaptığı dönemde başladığını kaydeden Netenyahu, İran’ın nükleer programının o zamandan beri ‘gizli ve bilinen’ olarak ikiye ayrıldığını söyledi.

Nükleer anlaşmayı da eleştiren Netenyahu, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) nükleer programı hakkında her şeyi söylemesi gerektiğini söyleyerek, İran’ı Amad projesini örtbas etmekle suçladı.

Netanyahu elde ettiği sonuçları sıraladı

Netanyahu sunumunun sonunda elde ettiği sonuçları şöyle sıraladı; “İran nükleer programında askeri kısım hakkında yalan söyledi. Gelecekte bu gizli teknolojiyi kullanmak için çalışmalarına devam etti. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na nükleer projesinin gerçekliği hakkında yalan söyledi. Nükleer anlaşma, İran’ın yalanlarına ve verdiği yanlış bilgilere dayandırılarak yapıldı. Binlerce belge İran’ın yalanını gösterdi.”

“ABD ve İsrail için doğru olan kararı verecek”

Bu nükleer anlaşmanın, İran’a nükleer silah üretme konusunda net bir yol sağladığının altını çizen Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşma hakkında ne yapacağına dair karar vereceğini söyleyerek, “ABD ve İsrail için doğru olan kararı verecek” dedi.

Trump: ABD’nin anlaşmadan çekilmesi, Kuzey Kore ile devam eden nükleer müzakere sürecini olumsuz etkilemez

ABD Başkanı Trump, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’la yeni bir nükleer anlaşma yapmak için kapıyı kapatmadığını ancak ABD’nin anlaşmadan çekilmesi durumunda bunun Kuzey Kore ile devam eden nükleer müzakere sürecini olumsuz etkilemeyeceğini savundu.

Tahran ile yeni bir nükleer anlaşma konusunu görüşmeye hazır olduğunu söyleyen Trump, anlaşmadan çekilmesi halinde Pyongyang’a yanlış bir sinyal gönderilip gönderilmeyeceği şeklinde gelen soruya, “Doğru mesajı gönderdiğimi düşünüyorum. Bu anlaşmanın yedi yıl içinde sona ereceğini biliyorsunuz. İran ileriye doğru hareket etme ve nükleer silah üretme özgürlüğüne sahip olacak” cevabını verdi.

“Anlaşmanın süresi dolduğunda Tahran kolayca nükleer silah üretebilecek”

ABD’nin İran’la nükleer anlaşmaya devam edip etmeyeceğiyle ilgili kararın 12 Mayıs’ta açıklanacağını hatırlatan Trump, “Anlaşmanın süresi dolduğunda Tahran kolayca nükleer silah üretebilecek. Bu kesinlikle kabul edilemez bir durum. Onlar boş oturmuyor. Füzeler fırlatıp bunun da televizyon amaçlı olduğunu söylüyorlar. Öyle olduğunu hiç sanmıyorum. Yine de bu, gerçek bir anlaşmayı müzakere etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Zarif’ten Netanyahu’ya: Yalancı Çoban!

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Netanyahu’nun İran’ın nükleer silah geliştirmesi konusunda yalan söylemesine dair suçlamalarına Twitter hesabı üzerinden yanıt verdi.

Zarif Twitter mesajında “Yalancı çoban yine iş başında. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki karikatür fiyaskosu da azmini kıramadı. Artık sadece küçük bir kesimi kandırabilirsin” ifadelerini kullandı.

İran devlet televizyonu da, Netanyahu’nun Tahran’ın nükleer programı hakkındaki suçlamalarının bir propaganda olduğunu belirtti.

Tel Aviv ve Washington’daki kaynaklara göre, Netenyahu’nun İran’ın nükleer anlaşmasına dair açıklamaları, Netanyahu ve Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde ‘İran tehditi’ konusunda yaptıkları istişarelerden saatler sonra geldi.

Pompeo: Trump, Netanyahu’nun kendisini nükleer anlaşma konusunda desteklediğini biliyor

Geçtiğimiz gün İsrail’e bir ziyaret gerçekleştiren ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Trump, Netanyahu’nun İran ile altı büyük ülke arasında imzalanan nükleer anlaşmayı değiştirme veya iptal etme konusunda kendisini destekleyen birkaç liderden biri olduğunu unutmadı” ifadelerini kullanmıştı.

Pompeo, Pazar günü Netanyahu ile yaptığı görüşme sonunda yaptığı açıklamada da, “ABD, İsrail’in İran’a karşı tutumunu desteklemekte kararlı” diyerek, ülkesinin İsrail’in kendini savunma hakkını da desteklediğini belirtmişti.